natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americké letouny se nezúčastní pařížské letecké přehlídky

  12. června 2013  16:47

  Americké letectvo se letos nebude účastnit žádné air show na světě. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Americké letouny se nezúčastní pařížské letecké přehlídky

  Ani jeden americký vojenský letoun se kvůli automatickým škrtům v rozpočtu USA nezúčastní letošní letecké přehlídky v Paříži. Letos to tak bude poprvé od roku 1991, co letectvo USA nebude mít svého zástupce mezi předváděnými letouny. Přehlídky se zúčastní také přibližně deset vojenských a civilních zástupců USA, což je v porovnání s rokem 2011 pokles o dvě třetiny.

  „Ze tří stíhaček vyráběných v současnosti v USA spoléhají dvě, F-15 a F-16, především na vývoz,“ upozornil Joel Johnson z think-tanku Tael Group, podle nějž může neúčast letadel na přehlídce poškodit budoucí prodej těchto letounů, a ohrozit tak americká pracovní místa, stejně jako image USA v zahraničí.

  Americké ministerstvo obrany v dubnu letošního roku pozastavilo kvůli omezení rozpočtu účast na leteckých přehlídkách, včetně předvádění vzdušných výsadků a přeletů.

  Kam dál?
  Nůž na krku Pentagonu: automatické úspory přiškrtí výcvik, létání i mise (5.3. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Světem vládnou nepokoje a násilí, tvrdí studie

  Svět se stal od loňského roku opět o něco násilnějším místem s vyšším počtem vražd, intenzivnějšími vojenskými konflikty a rostoucí politickou nestabilitou, vychází z údajů aktuálně zveřejněného Světového indexu míru. Podle indexu se celková situace zhoršila ve 110 ze 162 zkoumaných zemí, obzvláště pak v regionech Blízkého východu a Afriky. Největší nárůst násilností byl zaznamenán v subsaharské Africe.

  Dokument

  Podle zprávy došlo ve zkoumaných zemích celkově k 524 tisícům vražd, což je o 40 tisíc víc než za rok 2011. Nejhůře si v žebříčku násilí stojí konfliktní Sýrie, Somálsko a Afghánistán. Na opačné straně je pak možné najít Island, Dánsko či Nový Zéland.

  Evropa byla souhrnně vyhodnocena jako nejpokojnější světadíl s 13 evropskými zástupci v první dvacítce. USA oproti tomu díky vysokému počtu vězňů, výdajům na zbrojení a zapojení ve vojenských konfliktech skončily až na 99. místě.

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Velitelé NATO a Ruska jednali na moři o spolupráci v boji proti pirátství

  Komodor Henning Amundsen, velitel alianční protipirátské operace Ocean Shield (Oceánský štít), a kapitán Ivan Kovaljov, velitel ruské baltické flotily, se setkali na vlajkové lodi NATO HNoMS Fridtjof Nansen v Adenském zálivu. Při setkání probrali námořní operace i oblasti vzájemné spolupráce v boji proti pirátství jako například vrtulníkové mise, postup při komunikaci, či zdravotnickou podporu.

  Kromě setkání velitelů na lodi HNoMS Nansen navštívili její důstojníci i ruskou fregatu Neustrashimy. Obě lodě hlídkují v Adenském zálivu, kde zabezpečují dopravní koridor využívaný komerčními loděmi.

  „Je pro mě důležité pokračovat v dobrých vztazích mezi NATO a Ruskem a hledat nové způsoby zlepšování vojenské koordinace a kooperace v oblasti,“ prohlásil Amundsen, jenž převzal velení alianční operace před týdnem.

  Kam dál?
  Námořníci Itálie a Tanzánie budou společně cvičit v boji proti pirátům (12.3. 2013)
  NATO dosahuje významného pokroku v boji proti pirátství (18.12. 2013)

  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  Čeští vojáci cvičí před vysláním do Afghánistánu na jihu Francie

  Čeští vojáci, příslušníci vrtulníkového personálu ze základen v Přerově, Kbelech a Náměšti, se účastní každoročního cvičení Mountain Flight v Pyrenejích na jihu Francie. Ve vojenském středisku v Sainte Léocadie se před vysláním na misi do Afghánistánu zaměřují na nácvik operačních a taktických postupů používaných v zahraničních misích.

  Na padesát českých vojáků, od pilotů, přes palubní techniky až po palubní střelce, by si mělo v Pyrenejích osvojit létání a přistávání ve vysokohorském terénu kolem dvou tisíc metrů nad mořem. K výcviku používají tři transportní vrtulníky Mi-171Š(M) a dva bitevní stroji Mi-24/35.

  Zdroj: Armáda ČR

  ---

  Čínská letadlová loď poprvé vyplula na otevřené moře

  Historicky první čínská letadlová loď opustila své kotviště v přístavu Qinngdao na východě Číny, aby se na otevřeném moři zapojila do vědeckých pokusů a námořního cvičení.  Zároveň to je poprvé, co tato letadlová loď nesoucí jméno Liaoning opustila přístav, do kterého připlula v únoru letošního roku. Loď i se svou posádkou doposud podstupovala testy a podnikala cvičení pouze v přístavu, uvedlo námořnictvo čínské armády.

  Čína v současnosti disponuje pouze jednou letadlovou lodí, která vznikla přestavbou nedokončené ruské letadlové lodi. Čínskému námořnictvu byla předána v září loňského roku.

  Kam dál?
  USA podceňují růst čínské armády, tvrdí studie (6.4. 2013)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media