natoaktual.cz

Americké letouny se nezúčastní pařížské letecké přehlídky

12. června 2013  16:47
 

Americké letectvo se letos nebude účastnit žádné air show na světě. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Americké letouny se nezúčastní pařížské letecké přehlídky

Ani jeden americký vojenský letoun se kvůli automatickým škrtům v rozpočtu USA nezúčastní letošní letecké přehlídky v Paříži. Letos to tak bude poprvé od roku 1991, co letectvo USA nebude mít svého zástupce mezi předváděnými letouny. Přehlídky se zúčastní také přibližně deset vojenských a civilních zástupců USA, což je v porovnání s rokem 2011 pokles o dvě třetiny.

„Ze tří stíhaček vyráběných v současnosti v USA spoléhají dvě, F-15 a F-16, především na vývoz,“ upozornil Joel Johnson z think-tanku Tael Group, podle nějž může neúčast letadel na přehlídce poškodit budoucí prodej těchto letounů, a ohrozit tak americká pracovní místa, stejně jako image USA v zahraničí.

Americké ministerstvo obrany v dubnu letošního roku pozastavilo kvůli omezení rozpočtu účast na leteckých přehlídkách, včetně předvádění vzdušných výsadků a přeletů.

Kam dál?
Nůž na krku Pentagonu: automatické úspory přiškrtí výcvik, létání i mise (5.3. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Světem vládnou nepokoje a násilí, tvrdí studie

Svět se stal od loňského roku opět o něco násilnějším místem s vyšším počtem vražd, intenzivnějšími vojenskými konflikty a rostoucí politickou nestabilitou, vychází z údajů aktuálně zveřejněného Světového indexu míru. Podle indexu se celková situace zhoršila ve 110 ze 162 zkoumaných zemí, obzvláště pak v regionech Blízkého východu a Afriky. Největší nárůst násilností byl zaznamenán v subsaharské Africe.

Dokument

Podle zprávy došlo ve zkoumaných zemích celkově k 524 tisícům vražd, což je o 40 tisíc víc než za rok 2011. Nejhůře si v žebříčku násilí stojí konfliktní Sýrie, Somálsko a Afghánistán. Na opačné straně je pak možné najít Island, Dánsko či Nový Zéland.

Evropa byla souhrnně vyhodnocena jako nejpokojnější světadíl s 13 evropskými zástupci v první dvacítce. USA oproti tomu díky vysokému počtu vězňů, výdajům na zbrojení a zapojení ve vojenských konfliktech skončily až na 99. místě.

Zdroj: SME (Slovensko)

---

Velitelé NATO a Ruska jednali na moři o spolupráci v boji proti pirátství

Komodor Henning Amundsen, velitel alianční protipirátské operace Ocean Shield (Oceánský štít), a kapitán Ivan Kovaljov, velitel ruské baltické flotily, se setkali na vlajkové lodi NATO HNoMS Fridtjof Nansen v Adenském zálivu. Při setkání probrali námořní operace i oblasti vzájemné spolupráce v boji proti pirátství jako například vrtulníkové mise, postup při komunikaci, či zdravotnickou podporu.

Kromě setkání velitelů na lodi HNoMS Nansen navštívili její důstojníci i ruskou fregatu Neustrashimy. Obě lodě hlídkují v Adenském zálivu, kde zabezpečují dopravní koridor využívaný komerčními loděmi.

„Je pro mě důležité pokračovat v dobrých vztazích mezi NATO a Ruskem a hledat nové způsoby zlepšování vojenské koordinace a kooperace v oblasti,“ prohlásil Amundsen, jenž převzal velení alianční operace před týdnem.

Kam dál?
Námořníci Itálie a Tanzánie budou společně cvičit v boji proti pirátům (12.3. 2013)
NATO dosahuje významného pokroku v boji proti pirátství (18.12. 2013)

Zdroj: RTT News (USA)

---

Čeští vojáci cvičí před vysláním do Afghánistánu na jihu Francie

Čeští vojáci, příslušníci vrtulníkového personálu ze základen v Přerově, Kbelech a Náměšti, se účastní každoročního cvičení Mountain Flight v Pyrenejích na jihu Francie. Ve vojenském středisku v Sainte Léocadie se před vysláním na misi do Afghánistánu zaměřují na nácvik operačních a taktických postupů používaných v zahraničních misích.

Na padesát českých vojáků, od pilotů, přes palubní techniky až po palubní střelce, by si mělo v Pyrenejích osvojit létání a přistávání ve vysokohorském terénu kolem dvou tisíc metrů nad mořem. K výcviku používají tři transportní vrtulníky Mi-171Š(M) a dva bitevní stroji Mi-24/35.

Zdroj: Armáda ČR

---

Čínská letadlová loď poprvé vyplula na otevřené moře

Historicky první čínská letadlová loď opustila své kotviště v přístavu Qinngdao na východě Číny, aby se na otevřeném moři zapojila do vědeckých pokusů a námořního cvičení.  Zároveň to je poprvé, co tato letadlová loď nesoucí jméno Liaoning opustila přístav, do kterého připlula v únoru letošního roku. Loď i se svou posádkou doposud podstupovala testy a podnikala cvičení pouze v přístavu, uvedlo námořnictvo čínské armády.

Čína v současnosti disponuje pouze jednou letadlovou lodí, která vznikla přestavbou nedokončené ruské letadlové lodi. Čínskému námořnictvu byla předána v září loňského roku.

Kam dál?
USA podceňují růst čínské armády, tvrdí studie (6.4. 2013)

Zdroj: Xinhua (Čína)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek