Alianci trápí ruské „nejednoznačné vedení války“
Japan Times (Japonsko)
Od ruské anexe Krymu přesměrovává Severoatlantická aliance svou pozornost na svého studenoválečného rivala – Moskvu. Hrozby jsou dnes ale jiné, podle expertů se nyní NATO zaměřuje především na ruské „nejednoznačné vedení války“. Konflikty budou pravděpodobně vznikat spíš kvůli kyberútokům nebo tajným akcím, než kvůli zjevné neskrývané agresi.
Analýzy natoaktual.czRuský Krym. A co přijde dál? (13.3. 2014) |
„Ruský nekonvenční útok pomocí asymetrických taktik navržený tak, aby proklouzl těsně pod hranicí, kdy NATO začíná jednat, by bylo velmi těžké odvrátit,“ informovala zpráva obranného výboru britského parlamentu.
Kam dál?
Rasmussen: Rusko vede "nový, odlišný způsob války" (25.6. 2014)
---
Gruzie stále doufá v přiblížení Alianci
The Wall Street Journal (USA)
Gruzie doufá, že se na summitu ve Walesu přiblíží členství v Severoatlantické alianci, někteří evropští lídři s posvěcením tohoto kroku však váhají. Gruzie nedávno uzavřela Asociační dohodu s Evropskou unií, ale její snahy o kriminální stíhání bývalého prezidenta Micheila Saakašviliho některé představitele EU vylekaly kvůli obavám, že stíhání je politicky motivované.
Přes zjevnou snahu Gruzie se připojit k Evropě existují pochybnosti, zda se zcela zbavila korupce, jíž v minulosti trpěla. Aliance se také obává, zda se Gruzie dostatečně demokratizovala, aby mohla být jejím členem. Navíc od roku 2008, kdy na její území vpadlo Rusko, Moskva stále okupuje dvě gruzínské enklávy Abcházii a Jižní Osetii, což znamená, že Gruzie nekontroluje celé své území. Na druhou stranu je nutné upozornit na fakt, že Gruzie přispěla na mise NATO více vojáky za poslední roky než jakýkoli jiný nečlenský stát.
Gruzie se bude na summitu snažit získat Akční plán členství, který je mezikrokem k získání plnohodnotného členství, ale některé státy se bojí, že by to byla pro Moskvu provokace, a tak budou chtít Gruzii podporovat méně okázalými způsoby.
Kam dál?
Ukrajina ani Gruzie se členy NATO v brzké době nestanou (3.4. 2014)
Aliance se neshodne na udělení MAP Gruzii (14.4. 2014)
---
Maďarsko pošle na pomoc Iráku munici
Global Post (USA)
Maďarsko oznámilo, že jako člen Evropské unie a Severoatlantické aliance vyšle do Iráku bezplatně munici, aby pomohlo v boji proti terorismu. Maďarsko znovu potvrdilo svou podporu irácké vládě a Kurdské autonomní oblasti. Maďarský premiér Viktor Orbán nedávno také vyzval prezidenta Evropské rady Hermana Van Rompuye, aby pomohl zajistit ochranu křesťanů v Iráku.
Kam dál?
Papež podpořil vojenské akce k zastavení nábožensky motivovaných útoků v Iráku (19.8. 2014)
---
USA: Islámský stát může představovat větší hrozbu než al-Káida
France 24 (Francie)
Sofistikovanost, bohatství a vojenská síla Islámského státu představuje pro Spojené státy významnou hrozbu, která možná překonává tu, jež v minulosti představovala al-Káida, myslí si vedoucí představitelé americké armády. „Jsou bezprostřední hrozbou všem zájmům, které máme, ať už v Iráku nebo kdekoli jinde,“ uvedl americký ministr obrany Chuck Hagel.
Analýza natoaktual.czProč 6 let po konci občanské války Irák opět krvácí? (31.3. 2014) |
Americký prezident Barack Obama prozatím stanovil hranice obnovené vojenské kampaně v Iráku na ochranu amerických diplomatů a civilistů pod přímou hrozbou. Obama dříve téměř desetiletou válku v Iráku, ve které byly zabity tisíce Američanů, ukončil.
---
Německo chce poslat iráckým Kurdům zbraně a munici
Defense News (USA)
Německo by chtělo dodávat zbraně a munici Kurdům na severu Iráku. V současné době už Německo poskytuje Iráku humanitární pomoc, ale rádo by přidalo i zbraně a munici, uvedl ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a ministryně obrany Ursula von der Leyen.
Zbraně by pomohly Kurdům bránit se proti bojovníkům Islámského státu. „Všechno vybavení slouží k tomu, aby umožnilo kurdským bezpečnostním silám bránit se proti útokům Islámského státu,“ prohlásil Steinmeier. Dodávky by byly koordinované s iráckou vládou a dalšími spojenci.
Kam dál?
USA vyslaly do Iráku posily, humanitární pomoc shazují další země (14.8. 2014)