Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rasmussen: Rusko vede "nový, odlišný způsob války"

25. června 2014  20:49
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

Rasmussen: Rusko vede "nový, odlišný způsob války"

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen zahájil dvoudenní setkání ministrů zahraničí členských států Aliance upozorněním na to, že Rusko používá "nový, odlišný způsob vedení války" proti Ukrajině a nejeví "žádné známky" toho, že by respektovalo své mezinárodní závazky. NATO bude jednat o možných způsobech, jež by napomohly zlepšit porozumění "nejednoznačných hrozeb a to, jak se s nimi (Aliance) dlouhodobě vypořádá", informoval Rasmussen.

Kam dál?
Zdroj:
Radio Free Europe (USA/Česká republika)

---

Nový balíček opatření přiblíží Gruzii k NATO

Severoatlantická aliance vytvoří před summitem v září "zásadní balíček" pro Gruzii, jež jí pomůže přiblížit se Alianci, informoval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Dveře Aliance zůstávají otevřené a žádná třetí země nemá právo veto ohledně rozšiřování NATO," uvedl Rasmussen. Ministři zahraničí na dvoudenním setkání v Bruselu diskutovali, jak na summitu ve Walesu v září přistupovat k politice otevřených dveří, a také hodnotili pokrok zemí, jež usilují o členství v Alianci – Gruzie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Makedonie.

Některé členské státy, mezi nimi i Francie a Německo, odmítají Gruzii na summit ve Walesu udělit Akční plán členství (Membership Action Plan, MAP). Místo toho proto NATO vytvoří balíček, jenž by mohl zahrnoval bližší politickou spolupráci, výcvik ozbrojených složek a další.

Kam dál?
Gruzie pokročila na cestě k členství v NATO (7.2. 2014)
Ukrajina ani Gruzie se členy NATO v brzké době nestanou (3.4. 2014)

Zdroj: Civil.ge (Gruzie)

---

NATO chce vytvořit svěřenecký fond pro Ukrajinu

Severoatlantická aliance vytváří svěřenecký fond, aby mohla finančně podporovat obraný sektor Ukrajiny. "Nová opatření NATO na podporu ukrajinského obranného sektoru zahrnují vytvoření svěřeneckého fondu," uvedl zdroj z ústředí NATO. Podle něj Aliance prozatím neplánuje Ukrajině poskytnout vojenskou pomoc a každá členská země se má rozhodnout sama za sebe zda poskytne Ukrajině vojenské vybavení nebo obranné technologie.

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

---

Generál Campbell bude příštím velitelem sil v Afghánistánu

Generál John Campbell byl nominován na příštího velitele amerických a koaličních bezpečnostních sil v Afghánistánu, oznámil americký ministr obrany Chuck Hagel. Generál Campbell nyní slouží jako zástupce náčelníka štábu americké armády a měl by nahradit generála Josepha Dunforda, jenž byl nominován na velitele americké námořní pěchoty.

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Britská loď zachytila v Pobaltí ruské plavidlo

Britské královské námořnictvo zachytilo ruské plavidlo v Pobaltí poblíž vod, jež jsou pod ochranou Severoatlantické aliance. Britská loď HMS Montrose se účastnila mezinárodního cvičení poblíž dánského pobřeží, když byla vyslána prozkoumat neidentifikovanou loď, jež se objevila na radaru. Britové plavidlo identifikovali jako ruskou loď RFS Soobrazitelny a po přiblížení dále zaznamenali hlídkový letoun Iljušin IL-20. Bylo to jedno z nejvýznamnějších setkání britského královského námořnictva s ruským plavidlem od vypuknutí krize na Ukrajině.

Kam dál?
Britské stíhačky zachytily ruské letouny nad Pobaltím (19.6. 2014)

Zdroj: Mail Online (Velká Británie)

ist; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.