natoaktual.cz

Africké Mali je podle USA klíčem v boji proti al-Káidě

15. ledna 2013  15:17
 

Americký ministr obrany Leon Panetta | foto: NATO

Africké Mali je podle USA klíčem v boji proti al-Káidě

Boj proti islámským radikálům v Mali je součástí širšího boje proti teroristické organizaci al-Káida, prohlásil americký ministr obrany Leon Panetta, který zároveň přislíbil Francii v tamní operaci pomoc.

Kam dál?

Všechny zprávy portálu natoaktual.cz k tématu Mali.

„I když v tuto chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že al-Káida chystá nějaký teroristický útok na Spojené státy nebo Evropu, jsme přesvědčeni, že pokud si někde buduje základny, tak takový útok zůstává jejich hlavním cílem,“ řekl Panetta. Naráží tím na vzrůstající vliv teroristické skupiny al-Káida islámského Maghrebu, která si v Mali začala budovat základny. „Musíme se postarat o to, aby se jim to nepovedlo,“ dodává Panetta.

Al-Káida islámského Maghrebu má svou hlavní základnu právě v Mali, odkud se snažila svrhnout alžírskou vládu a založit islámský stát. Tato skupina již dříve oznámila svůj záměr podniknout teroristické útoky na cíle v Alžírsku, Španělsku, Francii a Spojených státech.

Kam dál?
Analýza: Alžírsko: Svéhlavý partner v boji proti terorismu (20.8. 2012)

Zdroj: UPI (USA)

---

Francie má v Mali podporu NATO

Severoatlantická aliance podporuje francouzský postup proti islamistům v severním Mali, neobdržela však dosud žádnou oficiální žádost o asistenci a sama ani záležitost neprojednávala. „Vítáme snahy mezinárodního společenství v plnění rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2085,“ oznámil mluvčí Aliance. „Doufáme, že tyto snahy odvrátí hrozbu ze strany radikálních skupin, které ohrožují bezpečnost a stabilitu země,“ dodal.

Zároveň však alianční mluvčí zdůraznil, že v Mali jde o národní operaci Francie a prozatím neexistuje oficiální žádost o pomoc či asistenci. Severoatlantická aliance se zatím nijak v Mali neangažuje.

Kam dál?
NATO: Do Mali se nechystáme (10.1. 2013)

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Mezinárodní společenství podporuje intervenci v Mali

Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun společně se členy Rady bezpečnosti OSN vyjádřil v pondělí podporu francouzské intervenci v Mali.

Již minulý měsíc Rada bezpečnosti OSN dala souhlas jednotkám Africké unie k použití „všech možných prostředků v boji proti teroristickým, extremistickým a ozbrojeným skupinám“ na severu Mali. Několik západoafrických států, včetně Nigeru a Nigérie, tedy posílá do Mali své vojáky.

Šéf OSN Pan Ki-mun doufá, že nejnovější rozhodnutí Rady pomůže „zastavit ofenzívu islamistů a v souladu s rezolucí 2085 z loňského prosince obnovit ústavní pořádek a teritoriální integritu Mali“.

Dále probíhají přípravy k vyslání týmu OSN do malijského hlavního města Bamaka, který bude mít na starosti podpořit budoucí politické a bezpečnostní procesy v zemi.

Kam dál?
Na žádost Francie se schází Rada bezpečnosti OSN (14.1. 2013)

Zdroj: RTT News (USA)

---

NATO: Patrioty v Turecku budou v provozu během února

Raketový systém Patriot, který Severoatlantická aliance rozmisťuje podél turecko-syrské hranice, bude v provozu začátkem února, oznámil mluvčí Severoatlantické aliance. Rakety mají ochránit Turecko před potenciální hrozbou ze sousední Sýrie.

Převoz materiálu a příjezd vojáků probíhá od začátku ledna a potrvá ještě několik týdnů. „Očekáváme, že Patrioty budou v provozu začátkem února, snad i dříve,“ upřesnil mluvčí.

Kam dál?
Rozmisťování amerických Patriotů v Turecku začalo (15.1. 2013)

Zdroj: The News (Pákistán)

---

Výcvik a spolupráce budou priority NATO po ukončení afghánské mise

Zajištění interoperability, dostupnosti sil a rozvoj partnerství budou patřit mezi nejvyšší alianční priority poté, co Severoatlantická aliance ukončuje svou misi v Afghánistánu, oznámil na tiskové konferenci nový velitel spojeneckých sil pro transformaci generál Jean-Paul Paloméros. Alianční vojáci musí být podle něj připraveni na budoucí závažné výzvy, kterým bude NATO čelit, až se stáhne z Afghánistánu.

„NATO se musí stále připravovat na nové výzvy, to je moje náplň práce,“ řekl novinářům Paloméros. „Dnešní svět prochází zásadními změnami na strategické, politické a také ekonomické úrovni.“ Generál Paloméros věří, že současná ekonomická situace vyžaduje společné řešení klíčových otázek všemi členskými státy Aliance.

Kam dál?
Novým šéfem velitelství pro transformaci NATO bude opět Francouz (7.8. 2012)

Zdroj: NATO, Ministerstvo obrany USA

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek