natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánistán žádá donory o další peníze, vyčerpal rozpočet na státní platy

  12. prosince 2014  15:34

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Afghánistán žádá donory o další peníze, vyčerpal rozpočet na státní platy

  Afghánistán požádal dárce o další finanční podporu pro rozpočet na platy státních zaměstnanců. Ministr financí Alhaj Aga řekl, že státní zaměstnanci již tento měsíc neobdrželi výplatu. Vláda podle něj potřebuje zbytek ze sumy 537 milionů dolarů, o které žádala v září. Aga trvá na tom, že výplaty jsou pro vládu prioritou.

  Afghánistán dostal na platy 170 milionů dolarů, o zbytku sumy jednal se zástupci OSN a 25 dárců tento týden. Navzdory finančním injekcím miliard dolarů byly afghánské finance ochromeny stažením zahraničních jednotek. Ekonomika státu utrpěla ztrátu dalších asi 5 miliard dolarů následkem letošní povolební krize.

  Kam dál?
  Berlín odklepl 150 milionů eur pro Afghánistán (8.12. 2014)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Šéf NATO vyzdvihl roli států Zálivu při boji s ozbrojenci

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ocenil roli států Perského zálivu v boji s ozbrojenci v Sýrii a Iráku. Stoltenberg řekl, že řešení této hrozby vyžaduje dlouhodobé mezinárodní úsilí. Několik států Zálivu má na svém území letecké základny a další vojenská zařízení nezbytná pro letecké údery.

  Stoltenberg účast států komentoval při příležitosti 10. výročí Istanbulské iniciativy ke spolupráci, partnerství mezi Aliancí a čtyřmi státy Zálivu. Podle Stoltenberga nejsou důležité jen vojenské schopnosti těchto států. Jde také o signál, že boj proti Islámskému státu není pouze zájmem Západu.

  Kam dál?
  Rozšíření náletů proti IS do Sýrie neplánujeme, zní z Kanady (8.12. 2014)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Polsko: Rusko zkouší protivzdušnou a námořní obranu NATO

  Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak si stěžoval na „nebývalou“ činnost ruského letectva a námořnictva v Baltském moři. Zemí nejvíce postiženou těmito aktivitami je podle Siemoniaka Švédsko. Předvádění ruské vojenské síly Polsko vidí jako pokus o zkoušení Aliance, který „vůbec nepomáhá k budování důvěry a dobrých vztahů.“

  Tyto události chce ministr konzultovat se svými protějšky z Estonska, Litvy a Lotyšska. Estonské ministerstvo zahraničí si nedávno předvolalo ruského velvyslance, který měl vysvětlit narušení vzdušného prostoru země ruským letadlem. Podle ruského ministerstva obrany se jednalo o běžný let z Moskvy do Kaliningradu dodržující mezinárodní pravidla.

  Kam dál?
  NATO zachycuje ruské bombardéry nad Baltským mořem (10.12. 2014)
  Komorowski nabádá ke spolupráci Polska a Pobaltí (4.12. 2014)

  Zdroj: The Scotsman (Velká Británie)

  ---

  Německo vyšle k iráckým Kurdům výcvikovou misi

  Německá vláda plánuje vyslat své jednotky do severního Iráku pro výcvik pešmergů v boji proti Islámskému státu (IS). Podle německé ministryně obrany Ursuly von der Leyen je nutné porazit teror ozbrojenců vojenskými prostředky. Německý Institut pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti nicméně tvrdí, že „vycvičení a vyzbrojení“ nutně nemusí být cestou ke stabilitě.

  Několik desítek vojáků zahájí výcvik pešmergů v Erbílu začátkem příštího roku, plán výcviku bude konzultován s mezinárodní koalicí proti IS. Výcviková mise navazuje na dodávky německých zbraní, které do Erbílu směřují od srpna. Německá vláda nicméně musí vyjasnit právní otázky kolem plánované mise, kterou musí schválit parlament.

  Kam dál?
  V Německu protestovalo 20 000 Kurdů proti Islámskému státu (13.10. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Kyjev přivítal „skutečné“ příměří po 24 hodinách bez obětí

  Speciál

  Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že na Ukrajině probíhá skutečné příměří. Ačkoliv je tento stav křehký, poprvé po sedmi měsících nedošlo během 24 hodin k žádné vojenské oběti. Příměří s proruskými rebely je prostředkem pro ukončení 8 měsíců trvajícího konfliktu, který si vyžádal nejméně 4 300 životů a vyhnal z domovů téměř milion lidí.

  Den předtím oznámil mluvčí ukrajinské armády úmrtí 3 vojáků a 8 raněných. Pokud křehké příměří vydrží, Porošenko věří „ve velký pokrok k míru a stabilitě na Ukrajině.“ Obě strany se spolu s ruskými a evropskými pozorovateli dále snaží domluvit zahájení skutečných mírových rozhovorů.

  Kam dál?
  Rada bezpečnosti OSN se obává „totální války“ na Ukrajině (13.11. 2014)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media