natoaktual.cz

Reakce na koronavirus: rumunští zdravotníci podpoří své kolegy v USA

26. května 2020  23:58
 

Koronavirova krize. Ilustrační snímek | foto: AČR

Reakce na koronavirus: rumunští zdravotníci podpoří své kolegy v USA

Rumunský vojenský zdravotnický personál a odborníci CBRN (z oblasti chemické, biologické, radioaktivní a jaderné ochrany) odjeli do Alabamy ve Spojených státech amerických, aby spojili své síly se svými americkými kolegy v boji proti pandemii koronaviru.

Zdravotnický personál, který je složený z pěti lékařů a pěti zdravotních sester, pochází z vojenských nemocnic po celém Rumunsku, zatímco tým CBRN se skládá z pěti důstojníků z rumunského obranného štábu a rumunských pozemních sil. Lékařský tým bude poskytovat specializovanou podporu na různých místech ve státě Alabama.

Kam dál?
Polští vojenští zdravotníci zamíří do Slovinska (22.4. 2020)

Zdroj: NATO

---

Čínská armáda se snaží změnit svůj obraz poskytováním lékařské pomoci

Čínské ozbrojené síly poskytují lékařskou pomoc proti šíření koronaviru, aby zlepšily svůj obraz ve čtyřech státech, které zpochybňují vojenskou kontrolu Pekingu nad Jihočínským mořem, které je bohaté na suroviny.

Čínská lidová osvobozenecká armáda poslala letadla s pomocí v boji proti nemoci covid-19 do dvanácti zemí. Podle čínské televize, ozbrojené složky všech dvanácti států požádaly o pomoc. Mezi ně patřily Brunej, Indonésie, Malajsie a Filipíny, které mají s Pekingem spor ohledně území v Jihočínském moři. Analytici říkají, že pomoc proti šíření koronaviru zlepší obraz Číny v těchto zemích.

Kam dál?
Dvě výzvy pro americké vojáky v Pacifiku – koronavirus a Čína (20.5. 2020)

Zdroj: Voice of America (USA) 

---

USA: Afroameričané slouží v armádě, ale ne ve vrcholných pozicích

Přibližně 43 % z 1,3 milionů můžu a žen v aktivní službě v armádě Spojených států amerických nejsou běloši. Lidé, kteří dělají zásadní rozhodnutí, jsou téměř všichni běloši. Ze 41 nejvýznamnějších velitelů armády jsou pouze dva Afroameričané.

Důvody, proč je tak málo Afroameričanů na vrcholných pozicích, leží hluboko v historii a kultuře armády USA. Pokyny pro důstojníky armády z roku 1925 uváděly, že afroameričtí členové služby byli třídou „od níž nemůžeme očekávat, že budou vedoucí.“ Trumpova éra zvětšila pocit izolace, jak uvedli afroameričtí vojáci.

Kam dál?
USA: Tisíce vojáků plánují odložit odchod z armády kvůli dopadům pandemie (18.5. 2020)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Afghánistán: Vláda propustila z vězení příslušníky Tálibánu

Afghánský prezident Ašraf Ghaní oznámil propuštění 2 000 vězňů Tálibánu poté, co islamistická skupina navrhla příměří. Oznámení přišlo po souhlasu Tálibánu s třídenním příměřím s vládou Ghaního během muslimského svátku Íd al-fitr.

Prezident uvedl, že propuštění příslušníků Tálibánu bylo „gesto dobré vůle“ určené „k zajištění úspěchu mírového procesu.“ Ghaní dodal, že jeho vláda je připravená vést další mírové rozhovory. „Prezident Ghaní dnes zahájil proces propuštění až 2 000 vězňů Tálibánu,“ napsal na Twitteru mluvčí prezidenta.

Kam dál?
NATO přivítalo třídenní příměří v Afghánistánu (25.5. 2020)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Německo: Vláda plánuje utratit více než 130 miliard euro na vojenské projekty

Přes náklady v hodnotě miliard eur se debata o životaschopnosti plánovaných zbrojních projektů ze strany Bundeswehru urychluje. Součet prostředků na obranu, který je odhadovaný ve finančním plánu na příštích několik let, činí 137 miliard euro.

V současné době se jedná o obnově velkých částí zbraňových systémů. Rozpočet na obranu se už léta zvyšuje. Ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer varuje před návratem k éře „úspory peněz“. Zejména v opozici rezonují hlasy, že je potřeba peníze utratit jinde.

Kam dál?
Německo výrazně zvýšilo vojenské výdaje (27.4. 2020)

Zdroj: Süddeutsche Zeitung (Německo)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek