natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruský Krym. A co přijde dál?

  13. března 2014  18:52
  Michailo Samus, Centrum pro výzkum armády, konverze a odzbrojení
  Rusko pokračuje v navyšování své vojenské síly na ukrajinském Krymu. Každý den tam ruské výsadkové lodě dopravují kolem tisíce ozbrojených vojáků a vojenskou techniku. Je zajímavé, že ruští výsadkáři, speciální komanda a mariňáci začali na Krymu kopat zákopy a zřejmě se připravují na dlouhý pobyt na poloostrově. Dnes všech trápí otázka, co se děje s Putinem? Jaké cíle sleduje? Kde se zastaví? V Doněcku? Kyjevě? Nebo snad v Praze nebo v Lisabonu?  

  Ruský prezident Vladimír Putin má sen o obnově Sovětskému svazu. Zabrání někdo jeho uskutečnění? | foto: NATO Photos

  Dáme-li stranou všechny tyto emoce a informační pěnu smíchanou se slzami "utlačovaných krajanů", dostaneme zcela jasný a jednoduchý obraz. Cíl Putina se nemění již mnoho let a pochází z jeho proslulého výroku, že "rozpad SSSR je největší geopolitickou katastrofou dvacátého století".

  Od Putina nic nového

  Cíl Putina se nemění již mnoho let a pochází z jeho proslulého výroku, že "rozpad SSSR je největší geopolitickou katastrofou dvacátého století".

  Pro Putina obnovení SSSR nejsou pouhá slova, public relations nebo informační válka. Pro Putina je to životní cíl. A hlavní cena v tomto boji je Ukrajina. Z mnoha důvodů (geopolitických, mentálních, demografických a ekonomických). Proto byl Putin tak rozzuřený, když 3 měsíce nebyl schopen skoncovat s Majdanem. Myslím, že ani doteď nemůže pochopit, jak je to možné, že Janukovyč uprchl ze země a že mu hlavní cena jeho imperiálních toužebných nadějí vyklouzla z rukou. Putin nemůže snést tuto ostudu. Nemůže se vzdát svého snu.

  Proto spustil na Ukrajině "gruzínský scénář", který byl úspěšně realizován v srpnu 2008 s následnou okupací Abcházie a Jižní Osetie. Na Ukrajině "gruzínský scénář" umožní odtržení Krymu a jihovýchodu Ukrajiny s následným rozpadem celistvého ukrajinského státu a nabízí vyhlídku kontroly nad celým územím Ukrajiny s bezpodmínečným začleněním ukrajinských zemí do "nového Sovětského svazu".

  Jedinou podmínkou pro úspěch tohoto scénáře by byla ozbrojená provokace, shodná s nervózní reakcí Saakašviliho v roce 2008, v důsledku které zahynuli ruští vojáci. Poté Rusové mohli s čistým svědomím "bránit své krajany". Až po Tbilisi.

  Přečtěte si další texty Michaila Samuse na natoaktual.cz:

  Na Krymu se stal trapas. Všichni "proruští" provokatéři, bývalí ozbrojenci "Berkutu" a placené "babky" nemohli vytvořit ani vidinu vyhrocení situace a hrozícího nebezpečí pro "ruské krajany". Veškerá ukázková činnost "neznámých vojáků", veškeré pokusy podplatit, zastrašit, urazit ukrajinské vojáky na Krymu nedovedly porodit ani jeden výstřel. Souběžně, dovezení belgorodští provokatéři nebyli schopni vyvolat nepokoje v Charkově, Doněcku a Luhansku. Zahynuli nevinní lidé, pověsili ruskou trikolóru a zmizeli neznámo kam. Stručně řečeno, našpinili, ale nedosáhli požadovaného účinku.

  Zrada bývalého velitele ukrajinského námořnictva "admirála" Berezovského, který se po dobu 20 let krmil z ukrajinského rozpočtu a teď spěchá k novému korytu, ještě více dodává hnilobného smradu této "humanitární" misi. Berezovskij výborně zapadl do společnosti devíti důstojníků krymského "Berkutu", kteří také zradili svou přísahu ukrajinskému národu.

  Otázkou však zůstává: co bude dál? Je možné, že se Putin zastaví? Samozřejmě, že ne. Vzpomínáte si, jaké bylo odolávání Majdanu vůči Janukovyčovi? Poté, co se zdálo, že situace dosáhla svého vrcholu a blíží se přelom, nastalo naprosto idiotské rozuzlení, které skončilo obrovským počtem nových obětí. Zdá se, že v situaci krymské války bude použita stejná "strategie". Pravděpodobně, Putin příští noc dostane hysterický záchvat s požadavkem k armádě "vyřešit otázku!". Spěšně! Za každou cenu! Koneckonců, Putin je přesvědčen, že vítěze nesoudí.

  Bezzubý Západ

  Putin je připraven jít až tak daleko, jak mu to umožní ukrajinský lid a ukrajinská armáda. Protože Západu s jeho sankcemi se Putin absolutně nebojí.

  "Mírový" pohyb ruské okupace musí skončit něčím konkrétním. Například, potopením lodí ukrajinského námořnictva v Sevastopolské zátoce. Nebo televizními, "vojenskými operacemi" mezi ruskými vojáky-osvoboditeli a "banderovci".

  A v ideálu - úplným ovládnutím Sevastopole a nadšením Krymu. Pokud se to stane, věřte mi, Putin se nezastaví. Bude i nadále útočit na Luhansk, Záporoží, Cherson a Nikolajev. Jelikož samostatně Krym nemůže existovat - potřebuje komunikace s Ruskem, které dnes leží na území Ukrajiny.

  Válce se nedá vyhnout. Na nedávné konferenci Putin prohlásil, že dnes neexistuje takový stát jako Ukrajina. To znamená, že neexistuje ukrajinská vláda, nejsou hranice, nejsou smluvní závazky. To znamená, že Putin je připraven jít až tak daleko, jak mu to umožní ukrajinský lid a ukrajinská armáda. Protože Západu s jeho sankcemi se Putin absolutně nebojí.

  Michailo Samus
  autor působí v kyjevském Centru pro výzkum armády, konverze a odzbrojení

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media