natoaktual.cz

Museli jsme zasáhnout proti stíhačkám NATO, tvrdí Rusové

14. srpna 2019  16:31
 
Na snímku ruský Su-27. Ilustrační foto. | foto: RAF

Museli jsme zasáhnout proti stíhačkám NATO, tvrdí Rusové

Ruský stíhací letoun provedl v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem ochranný manévr vůči stíhačce NATO. Ta se měla přiblížit k letadlu převážejícímu ruského ministra obrany Sergeje Šojgu z Kaliningradu do Moskvy.

Informaci zveřejnila ruská tisková agentura TASS, která měla na palubě ministrova letadla svého reportéra. Podle něj šlo o španělskou stíhačku F-18. Ty v současné době zajišťují ochranu litevského vzdušného prostoru. Ruský letoun Su-27 doprovázející ministrovo letadlo na situaci zareagoval přiblížením se ke španělskému stroji a jeho odvedením dále od střeženého letadla.

Kam dál?
Odehnali jsme stíhačku NATO nad Baltem, tvrdí ruské letectvo (13.8. 2019)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Příslušníci RAF smějí poprvé v historii nosit plnovous

Donedávna směli mít příslušníci Britského královského letectva vousy pouze z náboženských důvodů nebo pokud k tomu získali zvláštní výjimku, jako se to stalo v případě svatby prince Harryho. Tomu plnovous k slavnostní letecké uniformě, kterou oblékl na svoji svatbu, povolila sama královna. Situace se však nyní mění a krátký plnovous bude od září u letectva povolen všem.

Zákaz plnovousu měl své důvody. Prvním bylo, že bezvousá tvář umožňuje lepší přilnutí plynové či kyslíkové masky na obličej, a tím i její dobré fungování. Druhým důvodem pak byly „vysoké standardy kladené na vzhled“ příslušníků RAF, které ovšem budou muset být (s drobnou změnou) dodržovány i nadále.

Nositelé plnovousů budou podstupovat pravidelné kontroly, aby jejich vzhled nevybočil ze stanovených norem. Jedinou složkou britských ozbrojených sil, která i nadále bude plnovous plošně zakazovat, tak zůstává pozemní vojsko.

Kam dál?
Britskou továrnou na instruktory prošly tisíce vojáků. Učí v ní i Češi (24.7. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Stovky amerických vojáků působí na základně v Hondurasu

Už čtyřicet let se v Hondurasu nachází malá základna amerických ozbrojených sil. Joint Task Force Bravo, jak se toto uskupení nazývá, sídlí na letecké základně Soto Cano a sestává z 500–1500 vojáků. Jejich hlavním úkolem je poskytování zdravotní péče, pomoc při řešení živelních katastrof a výcvik jednotek latinskoamerických spojenců.

„Nemáme povolení k ozbrojeným zásahům,“ říká v rozhovoru plukovník Steven Barry. „Děláme tam mnoho jiných věcí: zásahy při hurikánech či zemětřeseních nebo poskytování asistence při bezpečnostních problémech. Naše vrtulníky mohou doručit nezbytnou pomoc a pomáhat při koordinaci zásahů. Můžeme také místním složkám poskytovat důležité informace nebo převážet důležitý náklad,“ vysvětluje.

Kam dál?
Íránští důstojníci dorazili do Venezuely, nebezpečím je však Čína, varují USA (10.4. 2019)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Západní země vyzvaly Kosovo a Srbsko k narovnání vztahů

Německo, Francie, Itálie, Velká Británie a Spojené státy vyzvaly Kosovo a Srbsko, aby obnovily vzájemné rozhovory pod vedením Evropské unie.

„Současný status quo, který brání Srbsku i Kosovu v cestě do EU, je neudržitelný,“ uvádí ve společném prohlášení. Přihlásily se také k možnosti sehrát v rozhovorech jistou roli, ovšem za podmínky, že „obě strany budou signalizovat ochotu najít shodu, odstranit vzájemné překážky a obnovit diskusi“.

V reálu to znamená, že by Kosovo mělo zrušit 100% daň, kterou loni v listopadu uvalilo na srbské zboží, a že Srbsko by se mělo zdržet kampaně za neuznání Kosova, v níž se snaží přesvědčit ostatní země, aby neuznaly kosovskou státnost.

Kam dál?
Kosovo ujišťuje NATO o transparentnosti armádní transformace (21.12. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Počet případů sexuálních prohřešků v kanadské armádě klesá

Kanadská armáda tvrdí, že se jí daří bojovat proti sexuálnímu zneužívání ve svých řadách. Cituje přitom novou zprávu, která dokumentuje trvalý pokles počtu stížností podaných během posledních tří let. Vyhráno ovšem stále není. Navzdory poklesu dochází každoročně k nahlášení stovek případů nevhodného či dokonce trestného chování se sexuálním podtextem.

Během posledního roku došlo k podání 302 stížností za sexuální obtěžování. To je o 25 % méně než v období 2017–2018 a o 33 % než v období 2016-17. Zpráva však zahrnuje pouze incidenty, které vojáci nahlásili svým nadřízeným. Ti jsou povinni je vložit do databáze určené speciálně pro tento účel, ale mnoho dalších incidentů nemusí být nikde evidováno.

Kam dál?
Průzkum: sexuálních napadení mezi kanadskými vojáky přibývá (26. 11. 2016)

Zdroj: Prince George Matters (Kanada)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek