Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO schválilo vojenský a civilní rozpočet na rok 2019

21. prosince 2018  14:16
Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

NATO schválilo vojenský a civilní rozpočet na rok 2019

Členové Severoatlantické aliance schválili civilní a vojenský rozpočet na rok 2019. Civilní rozpočet ve výši 250,5 milionů eur je využíván pro personál, operační a programové výdaje centrály NATO v Bruselu. Vojenský rozpočet, který byl schválen ve výši 1,395 miliardy eur, je určen výdaje velitelské struktury a mise a operace po celém světě. Do rozpočtů přispívají všechny členské země na základě domluvené výše hrubého národního produktu.

„Svět se mění a NATO se adaptuje,“ prohlásil generální tajemník Jens Stoltenberg. Finance podle něj budou investovány především do reakcí na „výzvy naší doby“ jako jsou kybernetické hrozby, asertivní Rusko či nestabilní Blízký východ a severní Afrika.

Zdroj: NATO

---

Moldavsko v dohledné době nevstoupí do EU ani NATO

Moldavský prezident Igor Dodon prohlásil, že země se v blízké budoucnosti nepřidá k Evropské unii ani k Severoatlantické alianci. Prezident kritizuje prozápadní politiku současné vlády a sbližování s NATO. Otevření styčné kanceláře NATO v Kišiněvu označil jako ilegální. „Nechceme být přáteli s Američany proti Rusku nebo s Rusy proti Evropanům,“ uvedl Dodon, který předkládá vlastní návrh neutrální zahraniční politiky.

„Neklamejme lid,“ pronesl Dodon, podle kterého nebude země přijata do EU v následujících patnácti letech. Asociační dohodu s Unií však považuje za možnost, jak zlepšit životní podmínky v Moldavsku.

Kam dál?
Nová kancelář NATO v Kišiněvě a moldavské vztahy s Aliancí a Ruskem (28.12. 2017)

Zdroj: TASS (Rusko)

---

Kosovo ujišťuje NATO o transparentnosti armádní transformace

Kosovský premiér Ramuš Haradinaj ujišťoval „o transparentnosti procesu transformace kosovských bezpečnostních sil“ generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga. Kosovský parlament schválil transformaci kosovských bezpečnostních složek na armádu, což pobouřilo sousední Srbsko, které nezávislost Kosova neuznává.

Stoltenberg prohlásil, že NATO v novém roce „přezkoumá svou míru zapojení“ s bezpečnostními složkami Kosova. Vznik armády v současné době považuje za „špatně načasovaný“.

Kam dál?
Kosovo odhlasovalo vznik armády navzdory NATO a Srbsku (17.12. 2018)

Zdroj: ABC News (Austrálie)

---

NATO má kompletní letku modernizovaných letounů AWACS

Firma Boeing dodala poslední z modernizovaných letounů včasné výstrahy AWACS Severoatlantické alianci, aby splňovala současné podmínky letového provozu. Letouny typu E-3 Sentry mají v kabině nově pět digitálních displejů, které umožňují posádce ovládat motory, navigaci a data z radarů a Aliance skrze ně může sjednotit úkoly posádek. „Modernizované vybavení AWACS poskytuje výraznou úsporu a efektivitu, takže NATO může vykonávat tuto důležitou misi na roky dopředu,“ uvedl manažer Boeingu Scott Johnson.

Letka AWACS je první integrovanou, mnohonárodní vzdušnou jednotkou NATO, která je zároveň schopná rychlého nasazení. Čtrnáct letounů Boeing E-3 Sentry je nyní umístěno na vzdušné základně v německém Geilenkirchen.

Kam dál?
NATO dokončilo modernizaci letounů AWACS (19.12. 2018)

Zdroj: Aviation Report (Itálie)

---

Ukrajinský průmysl začne přistupovat na standardy NATO

Ukrajinský státní koncern Ukroboronprom začne v roce 2019 přizpůsobovat svou obrannou výrobu technickým standardům Severoatlantické aliance. Konkrétní plány byly navrženy na schůzce pracovní skupiny Ukrajina-NATO v Bruselu. Skupina složená ze zástupců NATO, ukrajinských ministerstev obrany a obchodu a společnosti Ukroboronprom dosáhla pokroku v přípravách pro implementaci standardů NATO na právním základě.

Pro úspěšnou tranzici ukrajinského obranného průmyslu na nové standardy budou v následujícím roce navštěvovat závody Ukroboronpromu experti z NATO. Plná implementace standardů je naplánovaná na rok 2020.

Kam dál?
NATO určilo hlavní oblastí reformy ukrajinské obrany pro rok 2019 (11.12. 2019)

Zdroj: Interfax (Ukrajina)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.