natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zmocněnec OSN nenápadně navrhl nezávislost Kosova

  2. února 2007  11:52
  Plán budoucího uspořádání Kosova je hotov. V Bělehradě ho představil zvláštní pověřenec generálního tajemníka OSN Martti Ahtisaari. V návrhu není výslovná zmínka o nezávislosti. Plán ale počítá s tím, že by si jihosrbská provincie sama demokraticky vládla jako plně respektovaný právní stát.  

  Ahtisaari plán představil srbskému prezidentovi Borisi Tadičovi.

  Ačkoliv zmocněnec OSN podle agentury AP nepoužil výraz nezávislost, jeho plán počítá s tím, že multietnické Kosovo by si samo demokraticky vládlo, a to s plným respektováním právního státu.

  Ahtisaari doporučuje, aby provincie měla vlastní ústavu i právo uzavírat mezinárodní smlouvy a vstupovat do mezinárodních organizací.

  Zmocněnce v Bělehradě odmítl přijmout úřadující srbský premiér Vojislav Koštunica, který zásadně odmítá akceptovat jakoukoliv formu nezávislosti Kosova, informovala agentura ČTK.

  Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO.

  Oficiálně je však území nadále jednou z provincií Srbska. Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska.

  "Návrh není překvapením a zapadá do zadání, které Ahtisaari dostal od OSN i kontaktní skupiny pro Kosovo. Ta už na začátku procesu vypracovala určité zásady, kterými se Ahtisaari řídil," řekl v reakci na plán český velvyslanec při NATO Štefan Füle. - více zde

  Podle něj NATO každopádně dostojí svým závazkům během přechodného období i při jakémkoliv uspořádání. "Bude důležité, aby se plánu chopily nejvyšší politické úrovně jak v Srbsku tak v Kosovu, a mohlo dojít k přiblížení obou stran," dodal český velvyslanec.

  Zvláštní zmocněnec má plán ještě v pátek představit i v Prištině, kde ho čekají předáci kosovských Albánců. Pak mají následovat rozhovory obou stran.

  Konečné slovo v novém uspořádání Kosova má mít Rada bezpečnosti OSN.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media