natoaktual.cz

Zeman podepsal přijetí Finska a Švédska do NATO. Zbývá ještě šest zemí

31. srpna 2022  15:09
Prezident Miloš Zeman svým podpisem ve středu završil českou ratifikaci přijetí Finska a Švédska do NATO. Česko je tak čtyřiadvacátou členskou zemí, která proces dokončila. Chybí ještě souhlas Řecka, Maďarska, Portugalska, Slovenska, Španělska a Turecka.  

Prezident Miloš Zeman podepsal 31. srpna 2022 přístupové protokoly Finska a Švédska do NATO. | foto: hrad.cz

Podpis ratifikačních listin ve středu potvrdil na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že jde o „historický okamžik“. Zeman již dříve vstup obou zemí do NATO podpořil.

Aliance pozvala obě severské země ke vstupu na svém červnovém summitu v Madridu. Pro plnohodnotné členství musí přistoupení nových zemích schválit parlamenty všech třiceti současných členských států.

Poslanci schválili přijeti severských zemí do NATO. Proti byli čtyři z SPD

Češi senátoři schválí přijetí Finska a Švédska už 10. sprna. Poslanecká sněmovna přístupové protokoly schválila na nočním jednání z pátku na sobotu 27. srpna.

Přístupové protokoly jsou v Česku formálně mezinárodními smlouvami prezidentského typu. Obě parlamentní komory dávají souhlas s ratifikací, kterou představuje následný podpis prezidenta.

Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států. Zatím je schválilo 24 členských zemí NATO. Naposledy v úterý proces dokončily Spojené státy.

Na souhlas s přijetím čekají severské země ještě ve Španělsku, Portugalsku, na Slovensku, v Řecku, Maďarsku a v Turecku.

Ankara přitom ratifikaci podmiňuje splněním svých požadavků. Turecký prezident Erdogan nedávno pohrozil Stockholmu a Helsinkám, že nenechá v parlamentu ratifikovat jejich žádost, pokud Ankaře nevyhoví s žádostí o vydání až sedmi desítek lidí, které chce Turecko postavit před soud za údajnou spolupráci nebo členství v teroristických organizacích.

Ankara se odvolává na společné memorandum, které představitelé Turecka, Švédska a Finska podepsali na nedávném summitu NATO v Madridu na konci června a které fakticky odblokovalo pozvání obou skandinávských zemí do Aliance. V dokumentu se trojice zemí zavázala k větší spolupráci proti terorismu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek