natoaktual.cz

Čeští zbrojaři zaostřují na Indii a Vietnam, šanci cítí při modernizacích

28. března 2012  15:53
Posledních pět let je Indie největším světovým dovozcem zbraní. Na asijský trh proto zaostřují i české zbrojní firmy. Šanci cítí především při modernizaci techniky a ve speciálních technologiích.  

Slavnostní přehlídka indické armády | foto: Indian army

Hned tři desítky zástupců českých zbrojních firem doprovázejí ministra obrany Alexandra Vondru na pětidenní cestě do Indie a Vietnamu. Hlavním cílem je mezinárodní veletrh obranného průmyslu Defexpo 2012 v indickém Dillí.

České firmy cítí šanci na úspěch, hlavně při modernizaci techniky nebo při dodávkách speciálních technologií. Česká republika má na veletrhu dokonce vlastní pavilon. V Indii se totiž bojuje o jeden z největších trhů světa.

Češi vylepšili „tři prsty smrti“, ruské rakety pomalu docházejí

Indie se totiž chystá modernizovat všechny složky svých ozbrojených sil – pozemní síly, letectvo i námořnictvo. Ani proti významným zbrojním hráčům v podobě USA, Ruska, Izraele či Británie přitom není Česko bez šance. "Máme speciální technologie a výrobky, které jsou velmi kvalitní a pro zákazníka zajímavé," uvedl šéf české Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.

Prorazit na indický trh by podle něj mohl například obrněný transportér Vega od přeloučské firmy SVOS. Vozidlo patří do kategorie MRAP a je určené například pro irácké či afghánské bojiště. Disponuje silnou balistickou ochranou včetně ochrany proti improvizovaným výbušným systémům, oproti konkurenci je ale několikanásobně levnější.

Šanci má také pardubická Retia při modernizaci radiolokátorů. Nedávno také firma dokončila ve spolupráci s českou armádou modernizaci sovětského protiletadlového systému KUB s raketami země-vzduch. Obávaná zbraň protivzdušné obrany, přezdívaná "tři prsty smrti", je nyní schopná odpalovat moderní střely namísto zastaralých ruských raket. Jde o první takový projekt na světě.

Podle expertů by Indie mohla mít také zájem o známý pasivní sledovací systém Věra, ve hře je také připravovaný tendr na útočnou pušku, do nějž by se mohla zapojit Česká zbrojovka Uherský Brod se zbraní CZ 805 BREN. České firmy by se pak mohly zapojit i do průmyslového výzkumu.

Modernizovaný protiletadlový raketový komplex 2K12 - KUB na pardubickém letišti

Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN

"Indické ozbrojené síly především prostřednictvím výzkumné a vývojové základny indického ministerstva obrany DRDO projevují zájem spolupracovat v oblasti moderních technologií. Jde například o laserové technologie, kybernetiku, pasivní systémy či ochranu proti biologickým, chemickým a jaderným zbraním," konstatoval Jan Havránek ze sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany.

Vietnam chce vylepšit pozemní síly i letectvo

Šance na zajímavé zakázky se podle ministra obrany Alexandry Vondry otevírá českým firmám i ve Vietnamu. Pro půlmilionovou vietnamskou armádu by mohli Češi modernizovat pozemní i leteckou techniku. Armáda má ve výzbroji velké množství techniky ruské provenience, kterou používají nebo používali i čeští vojáci.

"Myslím, že Vietnam je velice perspektivní partner. Má armádu, která je silná, tato země ji potřebuje a musí ji modernizovat," řekl Vondra po setkání se svým vietnamským protějškem generálem Phung Quang Thanhem. Oba podepsali takzvané memorandum o porozumění, které vytvoří právní rámec pro spolupráci v oblasti obrany.

Podle Vondry by se Češi na zdejším trhu s bezpečnostními technologiemi mohli prosadit například v modernizací letecké nebo pozemní techniky. Vietnamská armáda má ve výzbroji dvacítku cvičných letounů L-39 od výrobce Aero Vodochody a provozuje několik tisíc obrněných transportérů, mimo jiné i typu BVP-1 a BVP-2.

Kromě toho by se české firmy mohly zapojit do modernizace ručních palných zbraní – vedle "kalašnikovů" totiž Vietnamci používají i český samopal vzor 58. Státní Letecké opravny Malešice mohou zajistit opravy či modernizace ruských vrtulníků.

Podle Jiřího Hynka je možná spolupráce například i v problematice maskování nebo protichemické a biologické ochrany. "Vycházíme z toho, že máme dlouhou tradici spolupráce, není zde jazyková bariéra a Vietnamci jsou na naši techniku naučení. Domnívám se, že tato země má největší potenciál právě v této oblasti a pro nás jako pro výrobce bezpečnostních technologií je Vietnam opravdu číslem jedna," uvedl Hynek.

natoaktual.cz
zpět na článek