natoaktual.cz

Za USA musí do Bruselu ještě Panetta, Pentagon předá Hagelovi až po návratu

18. února 2013  12:09
Průtahy se jmenováním nového amerického ministra obrany přinutily Leona Panettu zůstat v čele resortu ještě několik týdnů navíc. Panetta tak povede americkou delegaci na zasedání ministrů obrany NATO do Bruselu. Svému nástupci Chucku Hagelovi předá úřad zřejmě krátce po svém návratu.  

Americký ministr obrany Leon Panetta | foto: NATO

Panetta měl v čele ministerstva obrany skončit v pátek, ale bude pokračovat, dokud nebude jmenování bývalého senátora Chucka Hagela potvrzeno, uvedl mluvčí Pentagonu George Little. Republikáni v americkém senátu totiž zablokovali hlasování o jmenování jeho nástupce Chucka Hagela.

Odcházející šéf americké obrany Panetta tak musí kvůli průtahům ještě vést delegaci na zasedání ministrů NATO do Bruselu. Tam se očekává diskuze hlavně o zahraničních operacích a především o té v Afghánistánu. Důležitými tématy má být rovněž situace v Mali a mise v Turecku, kam spojenci vyslali několik set vojáků a protiraketové systémy patriot na ochranu svého člena před možným ohrožením ze Sýrie.

K dalšímu hlasování v Senátu o Hagelově jmenování by mělo dojít 26. února. Obecně se očekává, že hlasováním projde. Ke schválení návrhu bylo zapotřebí, aby alespoň 60 ze 100 senátorů hlasovalo pro. Učinilo tak nicméně pouze 58 z nich.

Kandidát na post ministra obrany USA Chuck Hagel

Republikáni zdůvodnili svůj nesouhlas tím, že potřebují více času a informací o teroristickém útoku na americký konzulát v libyjském Benghází. Republikán Hagel již čelil ostrému výslechu ohledně svých názorů na Izrael, Írán, Irák a jaderné zbraně.

Prezident Barack Obama republikánské senátory kritizoval s tím, že "zbytečně maří jmenování šéfa Pentagonu v době, kdy jsou USA ve válce". Chucka Hagela nominoval do úřadu právě Obama, avšak od počátku budí tato volba kontroverzní reakce.

Zdržení se jmenováním Panettova nástupce už administrativa nabrala během slyšení u vlivného senátního výboru pro ozbrojené složky. Hagel u něj nakonec prošel, ale jen díky většině demokratických členů. U republikánů totiž Hagel narazil, byť je jedním z nich a kdysi býval republikánským senátorem. Má však pověst zastánce škrtů v obraně a kritiku si vyslechl například i za nikterak vřelý vztah k Izraeli, odmítání tvrdších sankcí i případného vojenského zásahu v Íránu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek