O nevšedním výsadku informovala armáda na svém webu Army.cz s tím, že příprava trvala od prvotního nápadu tři roky a to i kvůli mimořádně pečlivé logistické přípravě.
V minulosti se podobných seskoků účastnili pouze jednotliví vojáci a to jen specialisté či instruktoři. Seskoky do nezvyklého prostředí jsou totiž náročné kvůli zabezpečení. A tentokrát šlo o 35 průzkumníků.
„Dostat materiál tam, kam jsme potřebovali, se ukázalo jako nejtěžší úkol,“ uvedl velitel 102. průzkumného praporu podplukovník Gustav Lakoš s tím, že bylo nutné dojednat seskok s horskou službou, Národním parkem Krkonoše, specialisty z Odboru hydrometeorologie v Praze a leteckou informační službou 533. praporu bezpilotních systémů. „Počasí je v horách velmi nestálé a aktuální informace o jeho změnách jsou pro úspěch akce naprosto klíčové,“ podotkl.
Vrtulníky s výsadkáři startoval z Vrchlabí a vynesl vojáky do výšky asi 350 metrů nad horami. Výška se volí podle počasí a nižší odpovídala nízké oblačnosti.
Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám také nemohli průzkumníci použít padák typu křídlo, seskočili tedy na typech s kruhovým vrchlíkem. Neobvyklá byla nejen zasněžená dopadová plocha na Labské louce (zhruba 1 300 metrů nad mořem), ale rovněž samotný seskok. Řidší vzduch totiž znamená rychlejší přistání.
Při běžných seskocích se průzkumníci snášejí z podstatně větších výšek a terén vidí pod sebou. „Tady jsme byli na úrovni terénu, člověk měl dojem, jako by šel pěšky – vždyť lidé byli všude kolem nás i pod námi – a do toho jsem měl najednou vyskočit. Je to zvláštní pocit,“ vylíčil pro armádní server své bezprostřední dojmy jeden z vojáků.
Po přistání pak průzkumníci pokračovali na připravených sněžnicích v dalším výcviku, který simuloval pohyb v horském terénu.
V budoucnu chce prostějovská jednotka vyzkoušet i seskok s lyžemi, které by jednotce na sněhu umožnily rychlejší přesun a efektivnější pohyb v náročných podmínkách. Během seskoku v Krkonoších už vojáci otestovali dva typy skládacích skialpových lyží.