natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Dejte armádě 2 miliardy navíc, žádá sněmovní výbor. Babiš je proti

  13. listopadu 2015  9:44
  Česko dá podle návrhu rozpočtu příští rok na obranu 47,7 miliardy korun. Sumu podpořil i sněmovní výbor pro obranu, zároveň chce ale poslancům před schválením rozpočtu navrhnout, aby armádě na rok 2016 přidali ještě další více jak dvě miliardy. To se však nezamlouvá ministerstvu financí.  

  Armáda chce nakoupit další obrněnce Pandur, ale také například tucet nových víceúčelových vrtulníků | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Návrh rozpočtu na příští rok počítá s tím, že na obranu půjde 47,78 miliardy korun (zhruba 1,03 procenta HDP). To je o čtyři miliardy více než letos. Částka je ale stále výrazně nižší, než ke které se Česko zavázalo při vstupu do NATO (2 procenta HDP).

  Sněmovní výbor pro obranu chce poslancům navrhnout pro armádu ještě o 2,28 miliardy navíc a to kvůli zhoršené bezpečnostní situaci.

  Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) je ale „rozpočet nyní na doraz“ a navrhované výdaje na obranu považuje za dobré a adekvátní. Ještě další navýšení o více jak dvě miliardy korun se mu proto nezamlouvá. Kdyby byla ale podle jeho slov v příštím roce možnost rozpočet ministerstva obrany operativně navýšit, byl by pro.

  Armádě přidám, tři páry ponožek na vojáka se mi nelíbí, slíbil Babiš

  O podfinancování armády se byl nedávno osobně přesvědčit u 73. tankového praporu v Přáslavicích. Vojákům tehdy přislíbil, že se zasadí o významné navyšování výdajů na obranu v příštích letech. O kolik neuvedl s tím, že vnitřní dluh armády podle expertů činí asi 120 miliard a to není možné v krátkém časovém úseku „dohnat“.

  Vyšší výdaje nastartují modernizaci

  Obrana byla přitom nucena v uplynulých letech výrazně šetřit. V roce 2014 mělo ministerstvo obrany rozpočet necelých 42 miliard korun.

  „V porovnání s původním návrhem rozpočtového výhledu se podařilo s ministerstvem financí vyjednat navýšení o 10 miliard korun v letech 2016 až 2018. Takto upravený rozpočtový výhled znamená změnu trendu, kdy po několika letech snižování dojde k jeho zvýšení tak, abychom v roce 2020 dosáhli slíbené mety 1,4 procenta HDP,“ konstatoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

  Ministerstvo financí tak předpokládá, že na rok 2017 pro obranu uvolní 51,97 miliardy korun a na další rok 57,24 miliardy.

  Slíbené vyšší výdaje státu na obranu umožní armádě navýšit počty vojáků o 1 262 osob. V současnosti chybí ve službě asi 5 tisíc lidí. Začít by měla také příprava velkých investičních modernizačních projektů. „Jako je například pořízení mobilních radiolokátorů MADR, víceúčelových vrtulníků, kolových obrněných vozidel štábních a spojovacích,“ uvedl Stropnický.

  První velké nákupy za více jak 20 miliard připravuje ministerstvo obrany na roky 2017 a 2018. Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře však není vyšší rozpočet armády jen o velkých projektech. „Pokryje nám i nábor, výcvik, výstroj a nákup běžných věcí, které armáda potřebuje,“ uvedl.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media