natoaktual.cz

Čeští vojáci budou v Afghánistánu ještě nejméně dva roky

18. dubna 2016  19:25
Afghánistán, Mali i Balkán. Vláda schválila nasazení českých vojáků v zahraničních misích na další dva roky. Navrhovaný mandát, se kterým musí souhlasit ještě parlament, se týká převážně operací, v nichž se Česká republika angažuje dlouhodobě.  

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Návrh počítá s pokračováním ve všech dosavadních zahraničních operacích. Prioritou zůstávají mise Resolute Support v Afghánistánu a mise Evropské unie a OSN v Mali. Kromě toho chceme významně přispívat do Sil rychlé reakce, které jsou zásadním mechanismem kolektivní obrany NATO,“ uvedl po jednání kabinetu ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Nasazení českých vojáků v letech 2017 a 2018

  • Resolute Support (Afghánistán)

270

250

  • Ochrana ambasády v Kábulu (Afghánistán)

20

20

  • ALTHEA (Bosna a Hercegovina)

2

2

  • JOINT ENTERPRISE (Kosovo)

10

10

  • NAVFOR MED SOPHIA (Středomoří/Itálie)

5

5

  • NAVFOR ATALANTA (Británie)

3

3

  • EUTM (Mali)

50

50

  • MINUSMA (Mali)

10

10

  • UNDOF (Golanské výšiny)

5

5

  • MFO (Sinajský poloostrov)

25

25

  • Velitelské struktury v operacích NATO, EU a OSN

15

15

  • DCM (nasaditelný spojovací modul)

56

56

  • NRF (NATO Response Force)

810

380

  • UNPCRS (Pohotovostní systém OSN), předurčení do MINUSMA (Mali)

200

200

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

V Afghánistánu se chce armáda i nadále zaměřit na ochranu spojeneckých jednotek a výcvik afghánských bezpečnostních sil. Počet českých vojáků působících v Afghánistánu bude sice nižší než letos, nicméně v porovnání s ostatními armádami bude český příspěvek nadále významný.

Kromě Afghánistánu by měla pokračovat mise v Africe a na Blízkém východě. Od roku 2013 čeští vojáci chrání velitelství výcvikové mise Evropské unie (EUTM) v Mali. Letos začala v této africké zemi působit také malá jednotky speciálních sil v rámci mise MINUSMA.

Po sedmnácti letech se tak armáda znovu zapojila vojenskou jednotkou do některé z misí OSN. V následujících dvou letech budou podle návrhu čeští vojáci v misích pokračovat podle možností rezortu obrany a požadavků OSN.

Podobně bude pokračovat také nasazení českých vojáků v operaci Multinational Force and Observers (MFO) na Sinaji včetně nasazení transportního letounu CASA. „Kromě operací uvedených v připraveném materiálu se bude ČR aktivně podílet i na boji proti Daesh. Vyslání leteckého poradního týmu do Iráku, kde by měli naši vojáci do konce roku 2018 pomáhat s výcvikem na L-159, schválila vláda již před dvěma týdny,“ dodal Stropnický.

Na Balkáně má symbolicky několik vojáků pracovat v operaci Evropské unie ALTHEA v Bosně a Hercegovině a v rámci mise NATO Joint Enterprise v Kosovu.

V protipirátské operaci NAVFOR ATALANTA v oblasti Afrického rohu a v operaci NAVFOR MED SOPHIA zaměřenou na omezení nelegální migrace ve Středomoří. V obou případech půjde o pozice ve velitelských strukturách.

I když v nadcházejících letech velení armády počítá s tím, že nejvíce českých vojáků bude působit v zahraniční operaci na území Afghánistánu, nejsou podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře ostatní mise pro armádu méně významné. „Naopak je důležité, abychom získávali zkušenosti a přímé poznatky i z ostatních krizových oblastí ve světě, v nichž naši vojáci působí pod vlajkou NATO, EU, OSN či MFO,“ řekl.

Česká republika se bude také aktivně podílet na Silách rychlé reakce NATO (NATO Response Force, NRF), které umožňují rychlou vojenskou reakci na nenadálé krize. Armáda je také připravena se vojensky zapojit do případných misí OSN.

Do systému připravenosti schopností pro mírové operace OSN (United Nations Peacekeeping Capabilities Readiness System, UNPCRS), který zároveň slouží ke generování sil pro nové i existující mise OSN, nabízí v příštích dvou letech vždy 200 vojáků.

Součástí vládního návrhu je pak také poskytnutí peněžních darů do zahraničí ve výši 4 miliony korun ročně na financování projektů rychlého dopadu (Quick Impact Projects) ve vybraných zahraničních operacích s českou účastí.

inc natoaktual.cz
zpět na článek