natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • V Rusku verbují "zdvořilé turisty", kteří měsíce pronikají na Ukrajinu

  16. dubna 2014  18:28
  Desítky ruských internetových stránek verbují dobrovolníky pro cestu na východní Ukrajinu, kde jako "zdvořilí turisté" mají pomáhat místním nacionalistům s organizováním nepokojů proti kyjevské vládě a obsazováním úřadů. A ne vždy jsou to civilisté. Kontakty na "koordinátory" se šíří výhradně přes sociální sítě.  

  Zadržená Márija Koledová na snímku ze svého profilu na sociálních sítích | foto: natoaktual.cz

  S obviněním přišlo americké ministerstvo zahraničí, když se pokusilo sepsat seznam dezinformací, které údajně Moskva o situaci na Ukrajině záměrně šíří.

  "Existují důkazy, že mnoho z těchto takzvaných protestujících je placeno za účast na násilnostech a nepokojích. Je zřejmé, že tyto události nejsou spontánními akcemi, ale spíše součástí dobře sehrané ruské kampaně k podněcování, separatismu a sabotážím ukrajinského státu. Ukrajinské orgány pokračují v zatýkání dobře vycvičených a dobře vybavených ruských provokatérů působících v celém regionu," uvádí se v oficiálním prohlášení amerického ministerstva.

  Skutečnosti nasvědčuje zatčení několika takových "turistů" v posledních dnech. Ukrajinské úřady se naposledy pochlubily zadržením třiadvacetileté Márije Koledové. Ta se údajně v posledních týdnech na Ukrajinu vypravila devětkrátpomáhat s koordinací proruských protestů v Chersonu nebo Doněcku. Podle ukrajinské zpravodajské služby SBU se pak se zbraní počátkem dubna účastnila střetů v Mykolajevě a zranila tři lidi.

  Profil "Obrany Ukrajiny" na sociální síti VKontakte

  Před kamerami většinou tvrdí, že jsou jen "rozhořčenými místními občany z utlačované ruskojazyčné menšiny". V případě rozhovoru reportéra rozhlasové stanice Rádio Moskva FM, který v Doněcku krátce vyzpovídal místního velitele povstalců, to ale bylo jinak. Na otázku, zda může prozradit své jméno, odpověděl: "Samozřejmě, jsem Paramonov, Pavel Vladimirovič". "Jste z Doněcku?". "Ne. Jsem z Jefremova, Tulská oblast." "Co děláte v Doněcku?" "Pomáhám bratrskému lidu hájit svá práva, máte další otázky?"

  Informace o náborech pro okamžitý odjezd "na pomoc bratrům na Ukrajině" lze vystopovat na mnoha ruských internetových serverech. Spektrum je široké - od ruských silně levicových stran, nacionalistických organizací včetně přívrženců Vladimíra Žirinovského, přes extremisty usilující o obnovu Sovětského svazu nebo vznik takzvané Euroasie, až po proputinovské hnutí Mladé Rusko (RosMol).

  Například server Ruské jaro, který vznikl počátkem roku během událostí v Kyjevě, kromě výzev k obraně ukrajinské Oděsy před "majdanovci" radí ruským dobrovolníkům, jak se mají chovat, aby přes hranice bezpečně prošli:

  1. Ukrajinští pohraničníci jsou loajální Kyjevu, který jim dal rozkaz, aby kvůli sebemenšímu podezření odmítali vstup lidem s ruskými pasy. 

  2. Dokonce i když máte jen maskovací tričko, nějaký pepřový sprej nebo nůž, mohli by vás deportovat zpět do Ruska. Takže pokud budete takové věci potřebovat, můžete si je koupit v ukrajinských obchodech - ceny nejsou vyšší než v Rusku.

  3. Doporučujeme, abyste na svých účtech na sociálních sítích nepublikovali antibanderovskou (to znamená "protiukrajinskou") propagandu.

  4. Uvědomte si, že ve vašich mobilních telefonech mohou být nežádoucí fotografie, jako jsou vojenské vlastenecké akce s vaší účastí. Neukládejte si SMS obsahující v textu třeba "Sláva Rusku!" a podobně.

  Server Rodina

  Server Nové Rusko

  Plakát k obraně Oděsy před "Majdanovci"

  Ruské servery také varují, že nejčastějšími důvody pro "nevpuštění na Ukrajinu" jsou například nedostatek hotovosti, neschopnost potvrdit účel návštěvy, vojenskéoblečení nebo krátký sestřih, označení válečného veterána v dokumentech, ale třeba také atletická postava, výsadkářské tetování, vojenský opasek, dalekohled či ruská vlajka. "Ale samozřejmě bezpečnostní politika Kyjeva na hranicích nefunguje tak dobře," uvádí například server Russia-3.

  Ten také například otevřeně poskytuje emailové spojení s přehledem údajů, potřebných pro "odeslání na Ukrajinu". Kromě jména a kontaktů požaduje informace o vojenských zkušenostech a případném nasazení v misi. "Buďte připraveni na výzvu," uzavírá.

  Podrobnosti a samotný prvotní kontakt pak probíhá výhradně přes sociální sítě, především přes VKontakte.ru, nejrozšířenější ruskojazyčnou obdobu Facebooku. Právě tam lze také objevit řadu profilů koordinátorů, údajných vůdců povstání na Ukrajině a finančních sbírek na pomoc například "Lidovým milicím Donbasu".

  Jedna ze stránek podepsaná "Občanská domobrana Ukrajiny", která minulý týden měla přes osm tisíc stoupenců, například hlásá: "Potřebujeme muže ve věku 18 až 45 let, kteří jsou na Ukrajině nebo jsou připraveni tam odjet". Nabádá, aby se lidé přihlásili a odjeli do hlavních center ruskojazyčné menšiny v Doněcku a Charkově, nebo do Oděsy. Dobrovolníci prý mají být "ostří a soustředění". 

  Jeden z organizátorů, Vladimir Prokopenko, pro BBC uvedl, že během několika dnů reagovalo nejméně třicet dobrovolníků. Podobně vybízí také jiná stránka pod hlavičkou Euroasijského svazu mládeže, která má přes čtyři tisíce pravidelných čtenářů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media