natoaktual.cz

Češi na nákup zbraní Ukrajině darovali už 316 milionů, řekl velvyslanec

2. března 2022  19:56
Podle ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise už lidé od soboty poslali na sbírkové konto na nákup zbraní pro Ukrajinu celkem 316 milionů korun. České humanitární organizace pak vybraly ve sbírkách na pomoc Ukrajině částku vysoce převyšující miliardu korun.  

Sbírka na okamžitou pomoc Ukrajině | foto: @UkraineEmbassyinCzechia

Ze sbírku ukrajinského velvyslanectví ambasáda nakupuje vojenský materiál přímo od českých zbrojařů, během středy se chystá koupit další. Zatím využila 184 milionů korun.

„„Blitzkrieg se Putinovi nepodařil a jsme přesvědčeni, že se nám podaří ubránit naši zem před ruským agresorem. Ale je otázka, jaká bude cena, zaplacena lidskými životy,“ prohlásil velvyslanec Perebyjnis. Solidarita ze strany Čechů je podle něj obrovská.

Účet na okamžitou pomoc pro obranu Ukrajiny: 304452700/0300

Velvyslanec apeloval na to, aby nad Ukrajinou byla zřízena bezletová zóna. Hlavním nebezpečím pro Ukrajinu jsou podle něj útoky ruského letectva. Ukrajina se proto podle něj snaží získat další letadla.

Mezi příspěvky českých obyvatel se podle ukrajinského velvyslance objevil také dar od čtyřleté Emílie, která na velvyslanectví zaslala ze své kasičky sto korun. Velvyslanec Jevhen Perebyjnis ve středu dojatě z dopisu četl s tím, že podpůrných vzkazů od lidi dostává tisíce.

„Emílie nám poslala sto korun. Vzkaz za ní napsali rodiče,. Neumí ještě psát, tak se jen podepsala,“ popsal velvyslanec s tím, že peníze od holčičky mají použít na opravu školky.

inc natoaktual.cz
zpět na článek