natoaktual.cz

Tichá slovenská radost

3. dubna 2004  5:29
Před osmi lety zůstalo Slovensko před branami NATO kvůli osobě tehdejšího premiéra. Po dnešku je "konečně právoplatným členem," poznamenal současný šéf vlády Mikuláš Dzurinda. Bez pompézního lesku a nákladných představení Slováci oslavili vstup do aliance.  

"Členství v NATO plně schvaluji. Jen je škoda, že se tam dostáváme tak pozdě, když jsme mohli vstoupit už s Čechy a Maďary," říká čtyřiatřicetiletý Martin Dinský.

Na Hviezdoslavově náměstí v historickém centru Bratislavy začínají oslavy vstupu země do NATO.

Dělníci ještě před oficiálními projevy připevňují na konstrukci z lešeňových trubek asi třímetrový znak NATO. "Bude hořet," vysvětlují návštěvníkům z výšky.

Tak trochu rozpačitě přicházejí lidé na prostranství před velké pódium, kterému vévodí velkoplošná obrazovka. Oslavy nepojala slovenská vláda nijak pompézně. Od odpoledne se tady vystřídají ve svých vystoupeních armádní hudby a ty pak střídá kapela jazzmana Petera Lipy.

"Teď jsme ve vojenské organizaci. Použití síly bude častější," ironicky poznamenává asi třicetiletá žena. Oblečená jako z výkladní skříně luxusního obchodu adresuje štiplavé výčitky k nedávnému nasazení armády při potlačení nepokojů Rómů a jejich rabování v obchodech premiéru Mikuláši Dzurindovi, který stojí opodál v zákulisí pódia.

Tam zatím vyzdvihuje klady členství Slovenska v NATO jeho ministr obrany Juraj Liška. "Vůbec se to sem nehodí," umravňuje ženu jeden z mužů se sluchátkem v uchu. "To je jen vaše demagogie," zanikají premiérova rozčilená slova. Je totiž na řadě a bez odpovědi vystupuje s nasazeným úsměvem na pódium. "Ale já jsem Romka a Vaše volička," útočí žena.

Právě voliči a volby ovlivnily oslavy vstupu do aliance asi nejvíc. Slovensko se chystá na prezidentské volby a NATO zůstává tak trochu ve stínu předvolebního zápolení. Premiér Dzurinda si během několika posledních dní musel vyslechnout bezpočet obvinění, že oslavy vstupu do aliance využívá ve prospěch své strany. Účast na oslavách ale odmítli prakticky všichni nejvážnější prezidentští kandidáti.

"Přišli jsme se podívat, proč ne. Slovensko patří do Evropy," pokyvuje pětašedesátiletý Ján Matějovský. Společně s manželkou sledují z obří obrazovky předtočené blahopřání generálního tajemníka NATO. Sklízí od nich potlesk. První během večera.

Na druhé straně náměstí pyrotechnici zapalují znak aliance. Za prudkým světlem ve večerním šeru se otáčejí snad všichni z asi dvou tisícovek lidí.

Politici, diplomaté a jejich hosté mizí v Redutě na zvláštním koncertě Slovenské filharmonie a recepci. "Cože? Nevím nic," reaguje na dotaz sedmadvacetiletý Milan. Na slavnostní projevy vyšel ze zvědavosti ven ze své oblíbené kavárny. "Něco jsem četl v novinách. V Evropské unii bude líp," pohotově dodává. To, že jeho země alespoň takto slaví vstup do jiné organizace, přejde rozpačitým mávnutím ruky.

"Vstup do NATO je i přes zevšednění revoluční," konstatuje přední slovenský politolog Ivo Samson. Rozporuplné reakce obyvatel slovenské metropole při oslavách to jen potvrzují.

"Otoč se zády. Musíš trochu spolupracovat," usměrňuje muž na náměstí svého vnuka pro fotografy. Přes bundu má totiž oblečené bílé tričko a na zádech znak Severoatlantické aliance.

Němci letos slaví padesáté výročí vstupu země do NATO.

Oslavy vstupu Slovenska do NATO přilákaly do centra Bratislavy asi 2 tisíce lidí.

Technici připravují pódium pro slavnost na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě.

Pyrotechnici připravují znak NATO, který večer během oslav vzplál.

Premiér Mikuláš Dzurinda přivedl Slovensko do aliance. Jeho předchůdce Vladimír Mečiar byl hlavní překážkou k pozvání země do NATO v roce 1997.

Oslavy vstupu Slovenska do NATO přilákaly do centra Bratislavy asi 2 tisíce lidí.

Slovensko si skromně připomnělo přijetí do aliance. Stát vyčlenil na oslavy asi čtyři miliony korun.

Lubomír Světnička natoaktual.cz
zpět na článek