natoaktual.cz

Tatra Trucks dodá české armádě stovky nových nákladních vozidel

5. září 2022  11:56
Ministerstvo obrany podepsalo s Tatra Trucks další kontrakt na dodávky 80 těžkých nákladních vozidel za více než 1,2 miliardy korun bez DPH. Automobilka podle smlouvy dodá vozidla v letech 2023 a 2024.  

Těžký nákladní automobil Tatra 8x8 pro českou armádu | foto: Tatra Trucks

Podle nejnovější smlouvy Tatra Trucks vyrobí pro českou armádu 80 těžkých nákladních terénních automobilů Tatra Force v provedení 8x8 s jednoramennými hákovými nakladači pro přepravu typizovaných kontejnerů a plošin.

Ministerstvo obrany objednalo vozy prostřednictvím urgentního způsobu zadání, který je podle zákona o veřejných zakázkách využitelný v případě válečných krizí a podobných mimořádných situací. Již loni Tatra Trucks české armádě dodala tři desítky vozidel stejného provedení.

Objednávka navazuje na kontrakt z minulého týdne, na jehož základě Tatra Trucks dodá armádě 209 nákladních vozidel 6x6 ve valníkové verzi za 1,9 miliardy korun.

Podle generálního ředitele Tatry Trucks Pavla Lazara nové objednávky potvrzují skutečnost, že česká armáda je pro společnost jedním z hlavních a referenčních zákazníků. „Bez nadsázky se dá říci, že automobily Tatra jsou symbolem AČR. Tvoří totiž více než 90 procent jejích logistických kapacit, které je potřeba v průběhu let obměňovat a doplňovat. My jsme tomu nápomocni,“ řekl.

Společnost tak ještě letos armádě dodá 200 valníků Tatra Force 6x6, zbylých 9 kusů pak v roce následujícím, kdy dodá i prvních 30 vozů Tatra Force 8x8 s hákovými nakladači. Zbylých 50 kusů armáda obdrží v roce 2024.

Kopřivnická automobilka pracuje i na dalších projektech modernizace výzbroje a vybavení české armády. Jde například o projekty nových kolových samohybných houfnic Caesar 8x8 a raketových kompletů protivzdušné obrany Spyder, pro které má Tatra Trucks armádě dodat příslušné podvozky.

Letos již v Kopřivnici také vyrobili první vozidla Tatra Force pro českou armádou objednané nové mobilní 3D radary kategorie MADR, dále pro speciální vozidla STARKOM a také podvozky 6x6 pro obrněná vozidla TITUS.

inc natoaktual.cz
zpět na článek