natoaktual.cz

Obrana hledá výrobce kombinéz pro tankisty a taktických triček

13. října 2020  18:44
Tankisty možná čeká v budoucnu převlékání. Ministerstvo obrany v rámci průzkumu trhu výrobce a dodavatele letních a zimních kombinéz a blůz pod neprůstřelné vesty, takzvaných taktických triček.  
Tank T-72M4 CZ české armády | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Nabídky výrobců a dodavatelů chce shromáždit do 20. října. Shání kombinézy pro osádky tanků a tankové techniky a také blůzy pod balistickou ochranu, takzvaná „taktická trička či košile“ UBACS.

„Letní i zimní kombinéza musí chránit proti teplu a sálavému ohni, být odolná vůči chemikáliím a zajišťovat dobré hygienicko-fyziologické vlastnosti,“ uvedlo ministerstvo na stránkách sekce vyzbrojování a akvizic.

Kombinézy by rovněž měly mít nosné popruhy sloužící k vyprošťování posádky a kapsy pro osobní zbraň, ruční granáty, světlice a zásobníky munice. Pro tankisty preferuje obrana černou barvu. Ministerstvo uvažuje o nákupu až 4 800 kombinéz ve zhruba 31 velikostech.

Protože jde zatím o průzkum trhu, ministerstvo neuvedlo cenový strop. V maloobchodě se přitom tankistické kombinézy prodávají v rozmezí 1 - 3 tisíce korun.

Blůza po balistickou ochranu, tedy i dnes používané „tričko s dlouhým rukávem“, které vojáci nosí pod neprůstřelnou vestou, má podle zadání ministerstva splňovat také několik kritérií. Vojáci ji mají stejně jako dosud oblékat přes hlavu a základní materiál musí splňovat parametry stávajícího maskovacího vzoru 95 české armády v pouštní (béžové) a lesní (zelené) variantě.

Celkem v 15 velikostech by obrana v budoucnu chtěla až 4 000 blůz s béžovým potiskem a až 55 000 se zeleným. V maloobchodě se cena za kus pohybuje v rozmezí 1 - 2 tisíce korun.

inc natoaktual.cz
zpět na článek