natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armádní technika není i přes vyšší investice provozuschopná, tvrdí NKÚ

  29. května 2020  9:56
  Velká část armádní obrněné techniky není provozuschopná, i když ministerstvo obrany do oprav, údržby a náhradních dílů v uplynulých letech investovalo daleko více peněz než v minulosti. Takový je závěr Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Obrana se hájí, že je to způsobeno dlouhodobým podfinancováním armády a zastaralou technikou.  
  Tank T-72M4 CZ české armády na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Podle zjištění NKÚ investovalo ministerstvo obrany v letech 2016 až 2018 do nové techniky pro armádu 2,8 miliardy korun a dalších 1,3 miliardy korun šlo na opravy, údržbu a náhradní díly. I přesto ale nebyla velká část obrněné techniky provozuschopná.

  Za hlavní příčiny kontroloři označili závislost na dodavatelích nebo prodražování oprav a údržby obrněné techniky.

  „Při nákupech obrněné techniky se ministerstvo obrany nezabývalo náklady na celý životní cyklus obrněné techniky, i když mu to ukládají usnesení vlády už od roku 2011,“ uvedl NKÚ ve své zprávě.

  To podle kontrolorů vede k tomu, že se obrana stává závislou na dodavatelích servisní podpory a náhradních dílů a provoz obrněné techniky se prodražuje. Výdaje na servisní podporu a nákup náhradních dílů vzrostly ze 194 milionů korun v roce 2016 na téměř 780 milionů korun v roce 2018.

  Problémy s dodávkou náhradních dílů a servisem se projevily například u bojových vozidel pěchoty, obrněných kolových transportérů nebo tanků. V kontrolovaných letech 2016 až 2018 bylo provozuschopných méně než 43 procent tanků. Jeden z vyprošťovacích tanků nebyl schopen provozu tři a půl roku, což je téměř pětina jeho životnosti. Zpráva NKÚ rovněž upozorňuje na vysoké stáří techniky.

  Ministerstvo obrany se hájí, že situace je způsobena dlouhodobým podfinancováním armády z předchozích let a „doháněním restů“. „Aby se situace v této oblasti zlepšila, musíme pokračovat v modernizaci naší armády,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Do oprav, nákupu náhradních dílů a servisu sice jde více peněz, ale v předchozích letech vinou škrtů v rozpočtu nebyly na opravy a údržbu vyčleněny odpovídající prostředky.

  „Neprovozuschopnost techniky je v řadě případů způsobena jejím stářím a často již překročením technické životnosti. Přesto díky zvýšeným investicím do servisu a údržby procento neprovozuschopné techniky postupně klesá,“ konstatoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

  Malý počet komplikuje servis

  U modernizovaných tanků T-72M4CZ (projekt byl dokončen v roce 2008) komplikuje dostupnost náhradních dílů a opravy jejich unikátní provedení a malý počet modernizovaných kusů. U kolových obrněnců Pandur jsou podle ministerstva obrany limitující faktory podobné - malý počet kusů speciálních verzí a unikátnost. „Z toho vyplývají dlouhé dodací lhůty pro dodávky majetku a realizaci služeb u komodit nedostupných v ČR ani EU,“ dodal Pejšek.

  Upozornil, že v roce 2019 kvůli tomu vznikla speciální pracovní skupina, mobilní servisní a kontrolní tým a s izraelským výrobcem zbraňové stanice došlo k dohodě o zřízení skladu a servisního střediska přímo na českém území.

  Ministerstvo obrany odmítlo kritiku, že se při nákupech nezabývalo náklady na životní cyklus. Analýza a plánování nákladů na životní cyklus jsou podle Pejška důležitou součástí strategických modernizačních projektů.

  Kontroloři NKÚ ve své zprávě doporučili, aby se na opravách a údržbě obrněné techniky podílela více sama armáda. To se podle Pejška například u obrněnců Pandur děje.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media