natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rusko se snaží destabilizovat Evropu, varoval generál Scaparrotti

  4. května 2017  15:49
  Evropa a bezpečnostní architektura v podobě NATO chránící miliardu lidí prochází podle velitele amerických sil v Evropě Curtise Scaparrottiho zásadní zkouškou. Za největší hrozbu označil kromě terorismu a extrémismu ožívající Rusko.  

  Velitel amerických sil v Evropě Curtis Scaparrotti | foto: DVIDS

  Současné bezpečnostní prostředí na evropském kontinentě označil Scaparrotti během slyšení v americkém Senátu za nejdynamičtější v historii. Evropa a Severoatlantická aliance pak má přitom podle něj pro americkou bezpečnost a zájmy zásadní význam.

  Bezpečnostní systém však nyní čelí celému spektru hrozeb a za jednu z nejvážnějších označil současné chování Ruska.

  „Rusko podniká kroky k ovlivnění vnitřní politiky evropských zemí, stejně jako se o to snažilo ve Spojených státech, s cílem probudit v Evropě nejednotnost a slabost a narušit transatlantické vztahy,“ varoval Scaparrotti, který je zároveň vrchním velitelem sil NATO.

  Rusko versus NATO. V šachové partii na Baltu má Moskva masivní přesilu

  Moskva se podle něj změnila z partnera na soupeře, který se snaží podkopat západní řád a potvrdit sebe jako světovou velmoc. Ruské snahy se podle jeho slov projevují na východě, severu i jihu Evropy.

  „Země podél ruské periferie, zejména Ukrajina a Gruzie, jsou ohroženy zhoubným vlivem Moskvy a vojenskou agresí,“ řekl. Upozornil, že na jihu - na Balkáně - Rusko využívá etnické napětí, aby zpomalilo pokrok v evropské a transatlantické integraci balkánských zemí.

  „V roce 2016 Rusko zjevně zasahovalo do politických procesů v Bosně a Hercegovině a Černé Hoře,“ uvedl Scaparrotti s odkazem na vyšetřování loňského pokusu o státní převrat v Černé Hoře.

  Na jihovýchodě, především v Turecku, se pak kromě vlivových snah Ruska podle něj sbíhají ještě problémy s migrací a terorismem. Na severu zase Moskva posiluje svou vojenskou přítomnost a zvyšuje kapacity, aby získala v Arktidě strategickou výhodu.

  Kromě toho prý Rusko opakovaně porušilo mezinárodní dohody včetně odzbrojovací smlouvy o jaderných střelách středního dosahu (INF) nebo smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) (více v článku zde).

  „S ohledem na Putinovu vysoce centralizovanou rozhodovací strukturu Moskva provokativní rétorikou a jadernými hrozbami zvyšuje pravděpodobnost nedorozumění a nehod,“ konstatoval Scaparrotti.

  Proti teroru sdílením informací

  Bezprostřední hrozbou pro Evropu zůstává také terorismus, představovaný v současnosti takzvaným Islámským státem. Ten sice utrpěl v posledních měsících významné ztráty, islamisté ale podle amerického generála významně rozšířili své aktivity v Evropě. Využívají k tomu migrační krizi i rezidenty v evropských zemích.

  „Neočekáváme, že by se hrozba v blízké budoucnosti snižovala,“ konstatoval s tím, že účinným nástrojem pro boj s terorismem by mělo mít daleko větší sdílení zpravodajských informací mezi spojenci a to bez ohledu na obavy některých zemí ohledně odhalení „zdrojů a metod“.

  „Terorismus je nadregionální problém a představuje pro nás pro všechny jasné a akutní nebezpečí,“ řekl Scaparrotti. Upozornil, že neschopnost sdílet informace by mohla vést k omezení schopnosti útokům předcházet. „Žádný stát není sám a žádný národ není imunní vůči teroristické hrozbě,“ dodal.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media