natoaktual.cz

„Šajk“ mizí před očima, Češi rozebírají svou základnu v Kosovu

15. srpna 2011  0:01
Dlouhých dvanáct let to býval dočasný "domov" až pro pětistovku českých vojáků. Základna Šajkovac v Kosovu teď mizí doslova před očima. Pár posledních Čechů, kteří zde slouží, má jediný úkol. Dříve rušný komplex kolem zdejší vodárny do podzimu rozebrat a předat jej kosovským Albáncům.  

Prohlédněte si fotogalerii

Ještě nedávno odsud čeští vojáci vyráželi na pravidelné hlídky po Kosovu. Teď se dlouholetá česká základna u obce Šajkovac, přezdívaná ve zkratce Šajk, mění k nepoznání. Do října odsud Češi odejdou úplně a poslední jednotka má za úkol základnu rozebrat.

Téměř prázdný je rozlehlý autopark, který byl ještě před dvěma měsíci zaplněn bojovou technikou a přepravními kontejnery. Neexistuje ani původní výdejna pohonných hmot, sklad zbraní a munice, kde bylo uskladněno téměř tisíc kusů zbraní a tuny munice.

Pryč jsou částečně také skladovací prostory s desítkami kontejnerů, opravárenské haly, palebná postavení. Postupně se likvidují i ubytovací prostory pro 800 osob. Dnes už sotva pojmou stovku vojáků, kteří základnu rozebírají.

Kaple se stěhuje do Česka
S velkou pečlivostí vojáci rozebrali unikátní vojenskou kapli, která na základně vyrostla před mnoha lety a byla prvním takovým svatostánkem v zahraničních misích novodobé historie české armády. Historici z Vojenského historického ústavu před rozebráním stavbu nafotili a jednotlivé části označili. Kaple totiž bude převezena do Česka a znovu složena do původního stavu v muzeu v Lešanech.

Češi v Kosovu
V Kosovu v současnosti působí 99 českých vojáků na základně Šajkovac. Mají za úkol základnu rozebrat a předat. Podle plánu by měl poslední český voják základnu opustit na přelomu října a listopadu. Česká mise v Kosovu tím po dvanácti letech prakticky skončí. V zemi zůstane jen několik českých vojáků na velitelství mírových sil KFOR.

Tam poputují také pamětní desky českých jednotek z hlídkového stanoviště "Oko" u Sekirače, kde čeští vojáci chránili srbskou menšinu.

Technika míří domů po železnici
Ve třech železničních transportech z Kosova se počátkem července do Česka vrátilo 77 kusů vojenské techniky a zhruba 60 kontejnerů, buněk a nádrží na vodu. "Celkem se jednalo o více jak 1500 tun materiálu. Do října budou ještě zrealizovány další tři vlakové transporty," uvedla Jana Růžičková z generálního štábu. Dopravit do Česka podle ní ještě zbývá asi 90 kontejnerů a 40 kusů techniky, kterou vojáci zatím v Kosovu využívají.

Část z vybavení základny v Kosovu ale zůstane. Jde například o část ubytovacích kontejnerů, které armáda využívala už v misi SFOR na území Bosny a Hercegoviny nebo vybudované osvětlení a oplocení areálu.

Přeprava zpět do Česka byla byla s ohledem na stáří a další využití zbytečná a armáda proto vybavení předá koaličním partnerům, kteří v kosovské misi stále působí. "Další část nepotřebného majetku bude předána místní samosprávě také humanitárním organizacím," dodala Růžičková.

inc natoaktual.cz
zpět na článek