natoaktual.cz

Moskva ukazuje sílu na několika frontách. Na Baltu, na Krymu i u Norska

6. srpna 2019  18:51
Ruské ozbrojené síly od počátku srpna spustily několik velkých cvičení a to hned na několika "frontách". Velké námořní cvičení právě vrcholí na Baltu, další začíná v Arktidě, protivzdušná obrana a letectvo testují schopnosti na Krymu. Obavy ale budí nadcházející neobvyklé manévry s ostrými střelbami u norských břehů.  
Torpédoborec Smetlivij ruské Černomořské flotily | foto: mil.ru

V Baltském moři a ruské exklávě Kalinigradu přímo pod velením šéfa ruského námořnictva Nikolaje Jevmenova právě vrcholí rozsáhlé cvičení „Oceánský štít“. Podle ruského ministerstva obrany se do něj od počátku srpna zapojilo 50 bojových plavidel, dalších 20 podpůrných plavidel, 58 letounů a přes 10 tisíc vojáků.

Cvičení má „otestovat připravenost námořních sil chránit národní zájmy Ruské federace a rozvíjet dovednosti v řízení flotily,“ uvedlo ruské ministerstvo. Většina nasazených bojových plavidel ruské Severní i Baltské flotily se předtím zapojila do slavnostní námořní přehlídky v Petrohradu 28. července.

Ruská agentura TASS připomněla, že poprvé se cvičení pod stejným názvem uskutečnilo loni v září, ale ve Středozemním moři. Součástí byly i ostré střelby z palubních zbraní a opakovat by se měly pravidelně.

Norsko pohyb ruských lodí sleduje

Hned poté naváže ruské námořnictvo neobvyklým cvičením v bezprostřední blízkosti norského pobřeží. Pro oblasti u pobřeží Helgeland a u souostroví Vesterålen za polárním kruhem nahlásilo ruské námořnictvo v období od 14. do 17. srpna hned čtyři varování pro řízení letového provozu a piloty (takzvaný NOTAM) kvůli plánovaným ostrým střelbám.

Jedna z oblastí je v Norském moři západně od oblasti Helgelandu, zatímco další tři oblasti se nacházejí západně a severozápadně od ostrova Andøya.

Rusko kvůli cvičení NATO varovalo před raketami, nakonec nestřílelo

Nezvyklá aktivita ruského námořnictva se podobá té z loňského podzimu, kdy ruské námořnictvo takto manévrovalo během velkého cvičení Sil rychlé reakce NATO v Norsku a nahlásilo několikrát střelby nebo testy raket v mezinárodních vodách v bezprostřední blízkosti zóny vyhrazené pro alianční cvičení.

Norský ministr obrany Frank Bakke-Jensen v reakci na ruské aktivity uvedl, že Moskva nemá žádné důvody pro to, aby taková cvičení u norských břehů a navíc „tak daleko na západ a na jih od Severního mysu“ prováděla.

„Postupem času jsme zaznamenali trend, kdy se Rusko v našem sousedství stává stále asertivnějším. Norsko se na to dívá s obavami a bude pozorně nadcházející ruské cvičení sledovat,“ uvedl v prohlášení Bakke-Jansen. Zároveň kritizoval způsob, jakým Moskva manévry s ostrými střelbami oznamuje.

Pod zpráv norských médií spojenci kvůli chystanému cvičení zvýšili letecký námořní průzkum v oblasti. Přímo na ostrově Andøya jsou nasazeny tři americké hlídkové stroje P-8 Poseidon.

Ruská bojová plavidla se v tuto chvíli plaví západně od norského pobřeží. Do cvičení by se měly podle tiskové služby ruské Severní flotily dvě taktické skupiny plavidel. První tvoří raketový křižník Maršál Ustinov, velká protiponorková loď Severomorsk a záchranný remorkér SB-406. Druhou pak podpůrné plavidlo Elbrus, záchranný remorkér Nikolaj Čiker a fregata Admirál Gorškov. Společně s nimi se má plavit také ponorka Smolensk.

Podle deníku The Barents Observer navíc v pondělí opustila přístav v Severomorsku na pobřeží Barentsova moře další skupina bojových lodí ruské Severní flotily včetně protiponorkového torpédoborce Viceadmirál Kulakov, dvou vyloďovacích plavidel Aleksandr Otrakovsky a Kondopoga, vlečné záchranné lodi Pamír, tankeru Sergej Osipov a ledoborce Ilja Muromec.

Mají se plavit na severovýchod a procvičovat mise na ochranu ruských mořských průmyslových zařízení.

Na jihu Moskva zkouší stovky letounů a raket

V oblasti černého moře pak v úterý začalo rozsáhlé cvičení ruské protivzdušné obrany a letectva. Zapojit se má na 300 letadel a vrtulníků.

Manévry v oblasti od anektovaného poloostrova Krym až po Kaspické moře potrvají do 16. srpna a součástí mají být ostré střelby, při kterých má být podle ruského ministerstva obrany odpáleno několik stovek protiletadlových střel, na 2 500 dělostřeleckých granátů a asi 100 leteckých řízených střel a bomb.

Ruská Černomořská flotila kvůli tomu má uzavřít rozsáhlou oblast Černého moře. Ruské letouny mají nacvičovat bleskové stažení před útoky na Krym, Kuban a Rostovskou oblast a v další fázi pak vést protiútok.

Ruský armádní portál TV Zvezda pak upozornil na dálkový třináctihodinový let ruských protiponorkových letounů Tu-142 nad Tichým oceánem. V doprovodu stíhaček MiG-31BM z Kamčatky prolétaly podél severního pobřeží Aleutských ostrovů a západního pobřeží Aljašky a Kanady.

inc natoaktual.cz
zpět na článek