natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruské bombardéry po dvou letech rejdily u Aljašky. Čtyři noci po sobě

  23. dubna 2017  10:05
  Hned čtyři dny po sobě musely americké a kanadské pohotovostní stíhačky startovat k ruským bombardérům Tu-95 a protiponorkovým I-38, které se objevily u Aljašky. Nebývalá aktivita ruského letectva v této oblasti přichází po měsících, kdy byly tyto turbovrtulové bombardéry schopné nést jaderné zbraně uzemněny.  

  Ruský bombardér Tu-95, ke kterému vystartovaly koncem října britské pohotovostní stíhačky Typhoon | foto: RAF

  Poslední ostrý start k ruským bombardérům zaznamenal americko-kanadský systém včasného varování NORAD ve čtvrtek večer. Dva kanadské letouny CF-18 startovaly k dvojici ruských bombardérů Tu-95 „Bear“ (v kódovém označení NATO).

  Jak potvrdila mluvčí systému včasného varování Jennifer Stadnyková, bombardéry s dlouhým doletem, které mohou nést jaderné zbraně, sledovaly rovněž americké stíhačky F-22 startující ze základny na Aljašce.

  Tu-95 „Bear“

  Strategický turbovrtulový bombardér zavedený do služby v druhé polovině padesátých let 20. století. Slouží v ruském letectvu jako protiváha k americkým bombardérům B-52 Stratofortress. Maximální rychlost je 925 km/h, dolet až 15 tisíc kilometrů a unese až 15 tun munice včetně jaderných zbraní.

  Kanadské letouny zachytily ruské stroje severně od pobřeží Kanady poprvé po takřka dvou letech. Zdá se, že ruské letectvo tak naplno obnovilo lety těchto dálkových strategických bombardérů, které po sérii nehod v roce 2015 zůstávaly z bezpečnostních důvodů na zemi.

  Ruské letouny podle mluvčí NORADu nijak nenarušily vzdušný prostor USA ani Kanady. „Chovali se profesionálně a bezpečně,“ konstatovala Stadnyková s tím, že k rádiové komunikaci nedošlo. Ruské stroje se pak vždy otočily zpět.

  Čtvrteční poplach pro americké a kanadské vzdušné síly však byl čtvrtý ve čtyřech dnech po sobě. Ke dvojici ruských bombardérů Tu-95 asi 160 kilometrů od poloostrova Kodiak startovaly americké stíhačky F-22 Raptor předtím v pondělí. V úterý sledoval let ruských bombardérů letoun včasné výstrahy AWACS. Ve středu pak byly zachyceny a identifikovány dva ruské námořní hlídkové a protiponorkové letouny Il-38.

  „Nad mezinárodními vodami poblíž Aljašky byly bombardéry Tu-95MS doprovázeny stíhačkami F-22 amerického letectva po dobu 27 minut,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany v oficiálním prohlášení. Všechny lety podle ruského ministerstva proběhly v přísném souladu s mezinárodními pravidly používání vzdušného prostoru nad neutrálními vodami

  Podobnou aktivitou v této oblasti ruské letectvo hýřilo naposledy v roce 2015. Od roku 2007 podle údajů NORADu americké stíhačky musely kvůli ruským vojenským strojům do vzduchu v šedesáti případech.

  Počátkem dubna musely k ruským bombardérům Tu-95 startovat také japonské letouny, když se ruské stroje objevily asi 40 mil od japonského pobřeží. Počátkem roku zase dvojice ruských strojů obkroužila celé Japonsko.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media