natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Český generál povede vojenskou misi Evropské unie v africkém Mali

  17. dubna 2020  16:29
  Vojenské misi Evropské unie v Mali bude od června velet český generál František Ridzák. Do čela unijní mise jej ve čtvrtek jmenovala Rada EU. Do velitelského štábu chce armáda vyslat asi 40 českých vojáků.  

  Generál František Ridzák | foto: AČR

  Třiapadesátiletý Ridzák, který dosud působil jako ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů, se velení unijní mise ujme 12. června. Ve čtvrtek získal souhlas Politického a bezpečnostního výboru Rady EU, který je k nástupu do velitelské funkce potřebný.

  Češi budou misi velet půl roku. Úkoly zůstanou stejné. Tedy pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. V africké zemi v současnosti působí asi 120 českých vojáků.

  Češi doposud chránili velitelství mise EU v hlavním městě Bamaku, doprovázeli VIP osoby a eskorty a podíleli se na výcviku malijských vojáků a ochraně výcvikové základny v nedalekém Koulikoru.

  Kromě toho se ale také podílejí na dlouhodobých výjezdech na stovky kilometrů daleko. Takzvané kombinované vojensko-poradní týmy českých vojáků jsou při nich vysílány klidně na čtyři až osm týdnů ze základny do odlehlých končin země. Asi nejvzdálenější takové nasazení bylo ve městě Gao, přes 1 200 kilometrů severovýchodně od základny v Koulikoru. Týmy během této doby cvičí malijské vojáky přímo na místě, kde je malijská jednotka nasazena.

  V neklidné zemi operuje řada islamistických teroristických skupin, z nichž nejvýznamnější jsou Ansar Dine, Boko Haram, Murábitún nebo Al-Káida v islámském Maghribu. V bývalé francouzské kolonii proto od roku 2013 působí kromě vojáků Evropské unie více než 10 tisíc členů mírových sil OSN z různých zemí.

  Čeští vojáci se již v minulosti v Mali s ozbrojenci střetli. Například v roce 2016 při obraně hotelu v Bamaku, ve kterém mise EU sídlí. Za útokem stála skupina ozbrojenců, na hotel přímo zaútočil jeden muž vyzbrojený útočnou puškou a granáty. Češi útok odrazili a jednoho útočníka zneškodnili.

  A v červnu 2017 zase dva týmy rychlé reakce českých vojáků zasahovaly proti teroristům, kteří se dostali do hotelového komplexu východně od hlavního města a zaútočili na hosty.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media