natoaktual.cz

Český výrobce dokončil dodávky pro high-tech sledovací systém NATO

14. prosince 2016  8:38
Pardubická Retia úspěšně dokončila projekt dodávky sedmi speciálních kontejnerů pro průzkumný systém AGS. Zařízení bude součástí programu pro sledování pozemních cílů, který má chránit spojenecké vojáky na bojišti.  

Speciální kontejner pardubického výrobce Retia pro sledovací systém NATO | foto: CSG

Zástupci pardubického výrobce radarů a speciální elektroniky předali v úterý Alianci poslední ze sedmi speciálních mobilních pracovišť pro operátory sledovacího a přehledového systému Alliance Ground Surveillance (AGS). Firma patřící do holdingu CSG tím tak úspěšně dokončila náročnou zakázku.

„Splnění požadavků NATO nejen ve vývojové a výrobní oblasti, ale i po stránce ochrany informací bylo velmi náročné a posunulo nás o obrovský kus dopředu. Díky tomu se můžeme pustit do dalších, obdobně náročných mezinárodních vyzbrojovacích projektů,“ konstatoval ředitel Petr Novák.

Kontejnerová pracoviště vybavená elektronickými systémy budou sloužit operátorům pro vyhodnocování dat z bezpilotních letounů. Program AGS patří k hlavním společným projektům takzvané „chytré obrany“ NATO. Systém má být hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti.

Díky síti pozemních senzorů a špičkových bezpilotních letounů bude schopen odhalit a stopovat pohybující se objekty a poskytnout radarové a satelitní snímky pozorovaných oblastí a důležité informace předávat velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém by tak měl vojáky nejen chránit, ale i zvýšit jejich bojeschopnost a efektivnost. Cílem je dosažení informační převahy nad protivníkem.

Státy NATO sdružené v programu kvůli tomu společně pořizují vysoce sofistikované bezpilotní letouny Global Hawk, mobilní pozemní pozorovací stanice a budují operační středisko na základně v italské Sigonelle. Projekt za 1,3 miliardy eur řadí Aliance mezi naprosté priority.

„Zapojení českého obranného průmyslu do projektu AGS je důkazem jeho vysoké technologické úrovně a také vysoké úrovně jeho důvěryhodnosti i standardu ochrany informací u tak strategického know-how, jakým je unikátní alianční průzkumný systém,“ uvedl náměstek pro řízení Sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací ministerstva obrany Tomáš Kuchta.

Za největší přínos projektu pro český obranný průmysl označil zkušenosti s projektovým řízením mezinárodního programu NATO, alianční přístup k zajišťování životního cyklu a způsob nastavení smluvního vztahu mezi subjektem českého obranného průmyslu a NATO.

inc natoaktual.cz
zpět na článek