natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Putin se na schůzce s NATO vyhnul konfrontaci, radar ani nezmínil

  4. dubna 2008  13:55
  Schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfy států NATO na summitu v Bukurešti nevyostřila vzájemné vztahy. "Setkání dominovala slova jako přátelství a zdůrazňovalo se, že už nežijeme v době studené války," řekl po jednání prezident Václav Klaus.  

  POSLECHNĚTE SI AUDIONAHRÁVKU

  I když na stole bylo hned několik konfliktních bodů, prezident Putin se podle všeho konfrontačnímu tónu vyhnul. "Neříkám, že ve všem panuje shoda, ale rozhodně nelze jednání popsat jako konfrontaci," uvedl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

  Vladimir Putin po schůzce sám řekl, že má z jednání dobrý pocit. Připomněl nicméně, že Rusko by rozšiřování NATO dále na východ vnímalo jako přímou hrozbu. "Pokračující rozšiřování NATO je vážnou překážkou vzájemné spolupráci," řekl na tiskové konferenci.

  Rozšiřování východním směrem je vedle protiraketového systému hlavní třecí plochou mezi Ruskem a západními zeměmi. Na bukurešťském summitu se jednalo o přijetí Ukrajiny a Gruzie, ale výsledek byl z ruského hlediska pozitivní. Aliance se neshodla na žádném přístupovém plánu obou zemí.

  O radaru se na schůzce mlčelo
  Čekalo se, jestli během zasedání Rady prezident Putin zmíní otázku rozšiřování protiraketové obrany USA, kterou v poslední době ruští představitelé často kritizovali.

  "Českou veřejnost by mohlo zajímat, že v poměrně dlouhém, dvacetiminutovém projevu prezidenta Putina nezaznělo slovo radar ani protiraketová obrana," komentoval výsledky schůzky Klaus, podle něhož byl Putin zdrženlivý i v dalších bodech, například v otázce Kosova.

  Ruský prezident se nicméně vyjádřil k radaru na tiskové konferenci. Jeho postoj byl opět smířlivý. "Je pozitivní, že je ruským výhradám k americkému protiraketovému štítu nasloucháno. Dialog bude pokračovat," prohlásil.

  Na jednání o protiraketové obraně padla i slova o aliančním projektu na protiraketovou obranu bojiště.

  "V rámci Rady NATO - Rusko jednáme o vzájemné spolupráci na protiraketové obraně jednotek. Předpokládám, že americké protiraketové obraně se bude prezident Putin věnovat až na své schůzce s prezidentem Bushem v neděli v Soči," uvedl pouze Scheffer.

  Čtěte také:
  Speciální příloha Summit NATO 2008


  pet, iDNES.cz natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media