natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Poplašné sirény volaly české gripeny v Pobaltí už šestkrát k ostrému startu

  10. srpna 2009  15:55
  Přes 330 letových hodin a 280 startů už mají za sebou čeští piloti s letouny Jas-39 Gripen za uplynulé tří měsíce, kdy zajišťují ochranu vzdušného prostoru nad pobaltskými zeměmi. Šestkrát se jim přitom nad hlavami rozezněly poplašné sirény k ostrému startu.  

  nformace o pěti posledních ostrých startech zatím velitelství NATO v německém Ramsteinu neodtajnilo. "Podrobnosti zatím nelze publikovat," uvedl David Schreier ze štábu české mise v Pobaltí.

  Známý tak zůstává zatím jen první případ, kdy koncem května čeští stíhači vzlétli k letounu, který narušil bezletové pásmo na hranicích s Ruskem a neodpovídal. - České gripeny v Pobaltí měly poplach kvůli letounu u ruských hranic

  Českým letcům začala poslední čtvrtina jejich historické mise. Na litevském letišti Šiauliai operují celkem čtyři české gripeny. Češi chrání vzdušný prostor nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem od 1. května.

  První taková zahraniční mise letců od 2. světové války trvá čtyři měsíce. V ochraně pobaltských republik, které nemají vlastní letectvo, se střídají státy NATO. - více o misi českých letců čtěte zde

  Podle Davida Schreiera piloti doposud absolvovali 280 letů a ve vzduchu už strávili dohromady přes 330 letových hodin. "Dosáhnout toto letové úsilí by nebylo možné bez provedení precizní přípravy plánu prací na letecké technice," konstatoval Schreier.

  Dalším faktorem ovlivňujícím vysokou provozuschopnost letecké techniky je podle jeho obětavá práce veškerého zabezpečujícího personálu.

  Z obvyklého vybavení mají přitom technici na místě pouze nejnutnější zařízení, které se běžně využívá v každodenním provozu, jako například osobní nářadí a speciální soupravu technické pomoci.

  Pro řešení případných složitějších poruch mechanici využívají pozemní elektrický zdroj s dodávkou chladícího vzduchu, hydraulický zdroj a jeřáb pro instalaci vystřelovací sedačky.

  "V podmínkách, které se vzhledem k absenci hangáru oprav dají přirovnat k polním, podávají specialisté různorodých leteckých odborností při údržbě a opravách letounů nadstandardní výkony," dodal Schreier.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media