natoaktual.cz

Vyslání českých vojáků na polsko-běloruskou hranici se odkládá

14. prosince 2021  10:49
Ministr obrany Lubomír Metnar se rozhodl pozastavit proces schvalování mandátu pro vyslání jednotky českých vojáků na pomoc na polsko-běloruských hranicích. Situace se podle něj stabilizovala a zapojení českých vojáků tak zatím není potřeba. Mandátem měli tento týden projednat poslanci a senátoři.  

Situace na polsko-běloruské hranici, kterou se za podpory běloruského režimu snaží nelegálně překročit tisíce migrantů | foto: MON

„Plánované vyslání českých vojáků do Polska zatím není třeba, protože situaci na hranici s Běloruskem se podařilo stabilizovat,” uvedl ministr Metnar.

Jak podotkl, o aktuální situaci ho telefonicky i oficiálním dopisem informoval polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Ten poděkoval České republice za kontinuální politickou podporu a nabídku pomoci. Ta by se pro jeho zemi stala znovu aktuální až v případě opětovného zhoršení situace na hranici.

Mandát, který schválila vláda 8. prosince 2021, počítá s vysláním až 150 českých vojáků, především ženistů,, kteří by mohli v Polsku působit až 180 dní.

Návrhem na vyslání vojáků se měla už v úterý zabývat Poslanecká sněmovna. Schválení jí v pondělí doporučil branný výbor. Misi vyslovili podporu kromě vlády i zástupci nastupující vládní koalice SPOLU a Pirátů se STAN.

Do Polska měli v období do Vánoc vyjet ženisté z Bechyně, vojáci z 53. pluku elektronického boje, 102. průzkumného praporu a 533. praporu bezpilotních prostředků.

Polsko čelí migračnímu tlaku na hranicích s Běloruskem od jara, krize se ale vystupňovala na podzim. Varšava, pobaltské země a další unijní státy obviňují režim autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že láká migranty z krizových oblastí do své země a pak je posílá k hranicím bloku.

Minsk se tak podle nich mstí za sankce, které Evropská unie na režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana to popírá.

Polské úřady ale zveřejňují opakovaně fotografie a videa přímo z hranic. Při pokusech o ilegální překročení hranic do Polska na záběrech migrantům často pomáhají příslušníci běloruských ozbrojených sil.

inc natoaktual.cz
zpět na článek