natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • První kontakt generálů NATO a Ruska po letech. Pavel mluvil s Gerasimovem

  3. března 2017  13:14
  Jsou to už téměř tři roky, co NATO kvůli anexi Krymu a akcím na Ukrajině přerušilo vojenskou spolupráci s Ruskem. Od té doby nedošlo mezi vojenskými představiteli obou stran prakticky k žádnému kontaktu. Až dosud, kdy šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel telefonoval s náčelníkem ruských sil Valerijem Gerasimovem.  

  Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel | foto: NATO Photos

  O prvním telefonickém rozhovoru generálů informovalo ruské ministerstvo obrany s tím, že k němu došlo na podnět Petra Pavla.

  O navázání kontaktu s ruskou stranou se Pavel podle svých slov pokoušel v minulosti opakovaně. Jak uvedl, od svého nástupu do čela Vojenského výboru v roce 2015 to bylo nejméně pětkrát.

  Nikdy se však s ruskou stranou nepodařilo dohodnout ani témata debaty.

  Až nyní. Podle ruského ministerstva se rozhovor týkal možnosti obnovení vojenských vztahů mezi ruskou armádou a Aliancí, snižování rizika možných incidentů a účasti zástupců NATO na mezinárodních akcích pořádaných Moskvou. „Strany si vyměnily své názory na aktuální bezpečnostní otázky,“ uvedlo ruské ministerstvo.

  Gerasimov podle ruského ministerstva Pavla „upozornil na znepokojení (Ruska) vyvolané podstatným zesílením vojenské aktivity Severoatlantické aliance v blízkosti ruských hranic a rovněž rozmístěním předsunutých systémů alianční sil“.

  Aliance se ale hájí, že jde o opatření k odstrašení po ruských akcích na Krymu a Ukrajině. Plnohodnotný vojenský dialog by ale podle Aliance mohl pomoci předcházet tragickým nedorozuměním, nehodám a pomoci rychle řešit případné incidenty, jakým bylo například sestřelení ruského vojenského letounu na hranicích Turecka.

  „Generála Pavla informoval o vojenských cvičeních, které hodlá Rusko zorganizovat v roce 2017,“ uvádí se v prohlášení s tím, že obě strany potvrdily nutnost vzájemných kroků, jejichž cílem je snížit napětí.

  Setkání v Gruzii

  Pavel v pátek v gruzínské metropoli Tbilisi zahájil zasedání Vojenského výboru NATO, kterému předsedá. Nejvyšší vojenský orgán Aliance sídlí v Bruselu a zpravidla dvakrát ročně se schází na úrovni náčelníků generálních štábů zemí NATO.

  Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu Aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.

  Předsedou dosud zpravidla býval Evropan, kvůli rovnováze uvnitř hierarchie Aliance. Evropští představitelé tak mají vyvážit roli severoamerických členů, především USA. Američané totiž obsazují řadu velitelských postů včetně vrchního velitele sil NATO.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media