natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Parlamentní shromáždění NATO ocení nejlepší studentské eseje

  23. dubna 2019  17:24
  Parlamentní shromáždění NATO vyhlásilo esejistickou soutěž pro vysokoškoláky ze všech členských zemí Aliance. Téma je jediné: 70 let založení NATO - Jak může Aliance dál v budoucnu přispívat k míru a svobodě? Na nejlepší autory čeká finanční odměna a vyhlášení během výročního zasedání v Londýně.  

  Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  První ročník soutěže pro vysokoškoláky ze všech členských zemí pořádá Mírová nadace profesora Karla A. Lamerse, německého politika a někdejšího šéfa Parlamentního shromáždění NATO. Své práce na téma „Jak může Aliance dál v budoucnu přispívat k míru a svobodě“ mohou studenti posílat do 30. června.

  Podrobnosti soutěže

  Zvláštní hodnotící komise pak vybere tři nejlepší práce, které ocení finanční odměnou a vítěze vyhlásí během výročního zasedání Parlamentního shromáždění (PS) NATO v Londýně.

  „Ještě nikdy žádná tak silná organizace na světě nebyla. A zvykli jsme si na všechny výhody, které nám přináší. Až tak, že je bereme za samozřejmé. Proto jsem rád, že Karl A. Lamers, emeritní prezident PS NATO, vyhlásil soutěž o esej, který nutí o té samozřejmosti přemýšlet,“ uvedl poslanec Jan Farský (za STAN), který v Parlamentním shromáždění působí v pracovní skupině o vzdělávání a komunikaci.

  Parlamentní shromáždění NATO

  Není součástí struktur Aliance, ale už od 60. let minulého století pravidelně před poslance předstupuje generální tajemník NATO, který též písemně reaguje na podněty poslanců.

  Vedení shromáždění má možnost se pravidelně setkávat s lídry NATO. Chod zajišťuje malý mezinárodní sekretariát se sídlem v Bruselu.

  Od konce studené války se začalo PS výrazně angažovat za hranicemi členských států.

  Za vznikla v roce 2017 a jejím cílem je zlepšit povědomí o hodnotách a cílech Severoatlantické aliance mezi širokou veřejností, především pak u mladé generace.

  Založení Mírové nadace Karla Lamerse a vypsání prvního ročníku esejistické soutěže k 70. výročí založení NATO je jedním z konkrétních kroků.

  „Organizace se snaží vzbudit zájem o obrannou a bezpečnostní tematiku mezi mladými lidmi a motivovat je ke kreativnímu a samostatnému přemýšlení o budoucnosti euroatlantického společenství. Doufáme, že se čeští vysokoškolští studenti do soutěže aktivně zapojí a ideálně se umístí mezi vítězi,“ dodala Iva Masaříková, ředitelka odboru mezinárodních vztahů Kanceláře Poslanecké sněmovny.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media