natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obama slíbil posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě

  3. června 2014  15:08,  aktualizováno  18:14
  Americký prezident Barack Obama slíbil posílit vojenskou přítomnost ve východoevropských členských zemích NATO, které mají obavy kvůli ruským akcím na Ukrajině. Kongres žádá kvůli tomu o miliardu dolarů na vojenská cvičení a rotace amerických posil, rozmístěných v Evropě.  

  Prezidenti Barack Obama a Bronislaw Komorowski během společné tiskové konference | foto: KPRP

  "Spojené státy jsou hrdé na to, že nesou svůj díl na obraně transatlantického spojenectví," řekl Obama ve Varšavě, kam přicestoval na schůzku s prezidenty deseti zemí východní a střední Evropy. V Polsku jde o první zastávku na jeho čtyřdenní cestě po Evropě a Obama se zúčastní oslav 25. výročí prvních svobodných voleb v zemi.

  Obama nastínil, že Spojené státy chtějí nově posílit počet amerických vojáků, které jsou už zhruba měsíc v reakci na ruskou anexi Krymu dočasně rozmístěny včetně letounů ve střední a východní Evropě. Kongres žádá o miliardu dolarů. Peníze půjdou na další vojenská cvičení, nejrůznější výcvik a rotace pozemních a leteckých sil na kontinentu.

  "Začínám svou návštěvu v Polsku, protože bezpečnost Polska a našich spojenců ve střední Evropě a východní Evropě je základním kamenem naší bezpečnosti a je posvátná," prohlásil Obama po jednání s polským prezidentem Bronislawem Komorowským.

  Zároveň se však podle jeho slov bude Washington podílet na posílení vojenských kapacit nečlenských zemí NATO, které leží v bezprostřední blízkosti Ruska. Ať už jde o Ukrajinu nebo Gruzii a Moldavsko. "Kromě této iniciativy přezkoumáme naši přítomnost v Evropě ve světle nových bezpečnostních výzev na kontinentu," dodal Obama.

  Bílý dům ale předem avizoval, že případná opatření nebudou na úkor americké strategie a zájmů směřovaných k asijsko-tichomořské oblasti. Kritici navíc tvrdí, že stálé rozmístění amerických sil ve východní Evropě by bylo velice nákladné a posilování vojenské americké vojenské přítomnosti třeba v Pobaltí by mohlo být pro Rusko záminkou k dalším závodům ve zbrojení.

  Polsko posiluje obranu

  Obama se v Polsku setkal s americkými a polskými vojáky a piloty, kteří v zemi slouží. Spojené státy v březnu na žádost Varšavy vyslaly do Polska dvanáct letounů F-16 a 300 vojáků.

  Polský prezident Komorowski Obamu ujistil, že Polsko hodlá zvýšit rozpočet na obranu a moderznizaci armády až na úroveň 2 procent HDP, jak požaduje NATO.

  Americké plány na posílení přítomnosti v Evropě označil za dobrou odpověď na současnou situaci a důležité rozhodnutí pro celý region. "Je to důležitá reakce, která bude analyzována a hodnocena jako velmi důležitý prvek proti pokračující politice nátlaku a agrese ze strany Ruska vůči sousedním zemím," uvedl Komorowski.

  Sobotka: Česko zahraniční posily nepotřebuje

  Obamovo oznámení nicméně velmi pozitivně přijali i další evropští spojenci. "Jde rozhodně o symbolické prohlášení. Je třeba vše vnímat v kontextu. Jsou členské státy, třeba v Pobaltí, které svou bezpečnostní situaci vnímají jinak a pomoc potřebují," uvedl například český ministr obrany Martin Stropnický.

  Podle premiéra Bohuslava Sobotky ale konkrétně Česká republika vojenskou přítomnost USA a NATO na svém území nepotřebuje. "My jsme si už vyhodnotili aktuální bezpečnostní situaci a v tuto chvíli taková potřeba není a ČR nebude patřit mezi takové země, které by volaly po posílení vojenských jednotek NATO v Evropě," uvedl Sobotka.

  Přítomnost zahraničních sil má podle jeho slov logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci. "Není to na pořadu dne a podle mého názoru to řadu let na pořadu dne být nemusí, ale nevíme, jaká bude bezpečnostní situace za deset, patnáct let," konstatoval premiér.

  Jeho slova ale vyvolala ostrou kritiku ze strany koaliční KDU-ČSL a opoziční ODS. Lidovci považují vyjádření za zcela nepřijatelné a nezodpovědné. Transatlantická vazba, včetně americké vojenské přítomnosti v Evropě, je podle nich pro Česko dvacet let základním článkem bezpečnostní politiky.

  "Na rozdíl od premiéra se domnívám, že posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě je žádoucí. NATO je zárukou naší bezpečnosti a kdo říká něco jiného, riskuje bezpečnou budoucnost naší země," uvedl například šéf ODS Petr Fiala.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media