natoaktual.cz

Pentagon vybral výrobce nového neviditelného bombardéru, utratí biliony

29. října 2015  14:10
Americké letectvo po letech vybralo dodavatele, který mu do roku 2025 dodá rovnou stovku nových strategických bombardérů. Bude to patrně největší zbrojní zakázka na světě za minimálně deset let. Jde v ní o 80 miliard dolarů.  

Už od léta vede Northrop Grumman propagační kampaň na nový strategický bombardér. Jeho podoba ale zatím zůstává utajena | foto: Northrop Grumman

„V současné době je důležité inovovat a investovat do lidí, strategií a technologií, které umožní, aby americká armáda byla dominantní i ve druhém leteckém století,“ řekl ministr obrany Ashton Carter.

S představiteli letectva na společném brífinku v Pentagonu oznámil, že stovku nových strategických bombardérů označovaných jako LRS-B (Long Range Strike Bomber) postaví společnost Northrop Grumman.

Výrobce posledních bombardérů B-2 tak dostal přednost před mamutím projektovým spojením kolosů Boeing a Lockheed, které se o zakázku ucházely společně.

Podle Cartera půjde o strategickou investici pro nejméně dalších padesát let, čemuž pochopitelně odpovídá i cena celého kontraktu. Jde celkově o 80 miliard dolarů (tedy v přepočtu takřka 2 biliony korun).

Jen samotný vývoj by měl podle nezávislých odhadů vyjít na 21 miliard. V druhé fázi kontraktu má výrobce dodat 21 strojů, jejichž cena by podle smlouvy neměla překročit částku 550 milionů dolarů za kus v hodnotě z roku 2010 (tedy asi 10 miliard korun).

Buďte levnější, než u B-2

Pentagon předpokládá, že se podaří cenu za kus udržet níže. I tak by jeden nový moderní bombardér měl stát méně než polovinu toho, na kolik vyšla výroba stroje B-2.

Do služby by měly nové dálkové bombardéry přijít v roce 2025. „Čelíme složitém bezpečnostnímu prostředí. Je naprosto nezbytné aby naše letectvo investovalo do správných lidí, technologií, schopností a výcviku k obraně národa a jeho zájmů,“ uvedla náměstkyně pro vzdušné síly Deborah Lee Jamesová. Flotilu nových bombardérů označila za prioritu.

Fotografie

Americký bombardér B-52H Stratofortress přistává na ostravském letišti
Americký bombardér B-2 na základně ve Fairfordu na Britských ostrovech
Americký strategický bombardér B-1B Lancer
Americký bombardér B-2 Spirit

Současné bombardovací letectvo USA tvoří 76 archaických strojů B-52 Stratofortress, dále 61 novějších B-1 Lancer a dvacet (jeden havaroval) strojů B-2 Spirit, přičemž průměrný věk bombardérů je 38 let. U nejstarších strojů B-52 je to půlstoletí. Schopnost proniknout kvalitní protivzdušnou obranou přitom mají jen stroje B-2.

Zadání pro vývojové a designerské týmy výrobce je jasné: radarová neviditelnost a dolet přes šest tisíc mil. Koncept je však nakloněn pro využití a implementaci nejnovějších technologií.

Pro Northrop Grumman to bude velká výzva. Do karet mu hraje, že vyvinul ikonický a radarem obtížně zachytitelný bombardér B-2 určený k jaderným útokům v hloubi sovětského vzdušného prostoru.

Spojenci Boeing a Lockheed se ale ještě k výsledku výběrového řízení mohou odvolat. Pak by se mohla opakovat historie ze začátku tisíciletí, kdy měl nový tankovací letoun K-46 původně vyrobit Northrop, ale nakonec zakázku dostal Lockheed.

inc natoaktual.cz
zpět na článek