natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Stíhačky, lodě i domobrana. Norsko zvýšilo ochranu své ropné infrastruktury

  3. října 2022  17:47
  Kvůli nedávným výbuchům na plynovodu Nord Stream v Baltském moři a podezření, že šlo sabotáž, zvýšilo Norsko ochranu své kritické infrastruktury pro těžbu a zpracování ropy a plynu. Kromě námořnictva, vzdušných sil a týmů kybernetické obrany mobilizovalo ministerstvo obrany do akce na 4 tisíce příslušníků domácí stráže.  

  Norsko po možné sabotáži plynovodů Nord Stream zvýšilo ochranu svých ropných zařízení. Na snímku hlídkový člun KV Sortland poblíž ropné plošiny Trollem A. | foto: Forsvaret

  „Od pondělí 3. října zajišťují vojáci z domácí stráže (Home Guard) zvýšenou bezpečnost v ropných zařízeních v Rogalandu, Vestlandu a Møre og Romsdalu,“ uvedlo velení norských ozbrojených sil.

  Vojáci mají na žádost norské policie pomáhat v ostraze komplexů a hlídkování. Pro ukončil norské velení povolalo 4 tisíce gardistů z několika okrsků. V případě potřeby může pak může velení pomoc policii rozšířit i na další místa v zemi.

  Norské jednotky národní gardy, či domobrany, čítají po celé zemi na 40 tisíc příslušníků (záložníků) a slouží jako rychle mobilizovatelné síly pro doplnění profesionální armády.

  Jedním z hlavních úkolů je právě zabezpečení a ostraha kritické civilní a vojenské infrastruktury, protože příslušníci domobrany znají důvěrně místní prostředí, mohou být na místě ve velmi krátkém čase a zůstat tam po dlouhou dobu.

  Po poškození plynovodu Nord Stream v Baltském moři minulý týden, norská vláda rozhodla o okamžitém posílení ochrany norských ropných a plynových zařízení. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři naznačují, že šlo o sabotáž.

  Podle představitelů NATO i EU jsou za poškozením plynovodů úmyslné útoky. Zatím ovšem není jasné, co přesně poškození způsobilo. Rusko vinu odmítá a naopak obviňuje USA.

  Norské vzdušné síly i námořnictvo od minulého týdne nepřetržitě hlídkují u ropných plošin i komplexů na pevnině. Letectvo například podniká pravidelné bojové lety s nejmodernějšími stíhačkami F-35 ze základen Ørland i Evenes i v odlehlých oblastech ropných nalezišť Draugen a Heidrun v Norském moři.

  Výčet opatření ovšem velení norské armády nezveřejnilo. „Ozbrojené síly se nebudou blíže rozepisovat o tom, jaká tato opatření vlastně jsou, protože právě informace o tom, jaká opatření byla zavedena, by mohla bezpečnost oslabit,“ uvedlo v prohlášení norské velení.

  V pohotovosti jsou neustále také švédské ozbrojené síly. Švédská pobřežní stráž s podporou vojenského námořnictva vyslala v pondělí k poničeným plynovodům Nord Stream 1 a 2 ponorku. Má získat více informací o incidentu, který seismologové označili za výbuchy. Ty měly narušit potrubí a zapříčinit masivní úniky plynu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media