natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Největší summit NATO v historii: hlavní témata

  2. dubna 2008  6:25
  V Bukurešti se dnes sejde na padesát prezidentů a premiérů, téměř stovka ministrů a na tři tisíce oficiálních hostů z celkem 49 zemí, aby pracovní večeří odstartovali největší summit NATO v jeho bezmála šedesátileté historii. Jaká jsou hlavní témata, jimž se budou věnovat a co lze očekávat?  

  Rozšíření NATO
  Všech 26 zemí Aliance je pro pokračování politiky "otevřených dveří", čili pro nabízení členství těm zemím, které o něj projeví zájem a splní alianční kritéria. Pozvánku ke členství by NATO mělo v Bukurešti rozdat třem zemím: Albánii, Makedonii a Chorvatsku. Do poslední chvíle ale nebude jasné, jestli Řecko jakožto členská země NATO nevetuje pozvánku pro Makedonii kvůli sporu o název této země. Po obdržení pozvánky by se tyto země mohly stát členy NATO do dvou let.

  Zintenzivnění dialogu s Gruzií a Ukrajinou
  Obě země stojí o účast v tzv. Akčním plánu členství NATO, v jehož rámci by se mohly začít chystat na členství. V tomto programu jsou nyní tři zmíněné balkánské země. NATO ale v této otázce není jednotné, například kvůli obavě před zhoršením vztahů s Ruskem, které je proti tomuto kroku. A tak i přes silnou podporu USA se nakonec NATO nejspíše vysloví jen pro zintenzivnění spolupráce s těmito dvěma zeměmi bez dalších formálních garancí.

  Operace ISAF v Afghánistánu
  Stejně jako na předchozích summitech bude hlavním operačním tématem mise NATO v Afghánistánu. Očekává se, že NATO zdůrazní svůj dlouhodobý závazek bezpečnostní pomoci této zemi. Nyní má NATO v ISAF 47 000 vojáků, ale podle aliančních velitelů to není dost. Zejména USA budou v Bukurešti žádat spojence o posílení jejich kontingentů. Některé země, například Francie, navýšení počtu vojáků v ISAF nejspíše oznámí.

  Protiraketová obrana
  V summitové deklaraci se dostane i na protiraketovou obranu. Podle českého diplomata Tomáše Pojara se v ní bude pozitivně hovořit o přínosu rozšíření amerického systému protiraketové obrany na evropské území, tedy posílení obrany evropské části NATO a propojení tohoto systému s budovaným aliančním.

  Rusko: Putin se přijede loučit
  Měsíc před vypršením svého prezidentského mandátu přijede na summit i Vladimir Putin a v pátek se zúčastní jednání Rady NATO-Rusko. Tématy rusko-alianční schůzky budou v podstatě všechny výše zmíněné body, u většiny z nich má Rusko jiný pohled na věc než Severoatlantická aliance.

  Kyber a energetická bezpečnost
  Podle diplomatických zdrojů se NATO v závěrečném komuniké vyjádří i k novým bezpečnostním hrozbám. Ze summitu mají vzejít plány na posílení alianční spolupráce proti kyberútokům, jimž nedávno čelilo Pobaltí. Zmíněna bude rovněž energetická bezpečnost a zvýšená snaha NATO o ochranu dodávek energie a zdrojů.

  NATO na Balkáně
  Mezi zhruba padesáti odstavci závěrečné deklarace se má psát také o misi NATO v Kosovu, kde má Aliance stále 16 tisíc vojáků a pomáhá s udržováním bezpečnosti v zemi, která nedávno vyhlásila nezávislost na Srbsku.

  Zároveň se očekává, že NATO potvrdí svou politiku otevřených dveří zejména směrem k Černé Hoře, Bosně a Hercegovině ale i Srbsku, které se na minulém summitu před dvěma lety přidaly k aliančnímu programu spolupráce Partnerství pro mír.

  Čtěte také:
  Speciální příloha Summit NATO 2008

  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media