natoaktual.cz

V Afghánistánu zůstane 12 tisíc našich vojáků, rozhodli ministři NATO

1. prosince 2015  16:42,  aktualizováno  19:26
V Afghánistánu zůstane v roce 2016 zhruba 12 tisíc vojáků NATO. V rámci stávající podpůrné a výcvikové mise budou působit v metropoli Kábulu i dalších velkých městech po celé zemi. V úterý se na tom v Bruselu dohodli ministři zahraničí členských zemí.  
Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Dohodli jsme se na udržení naší mise Resolute Support a to i v afghánských regionech,“ uvedl po jednání věnovaném Afghánistánu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Jak dodal, půjde stejně jako letos o zhruba 12 tisíc vojáků. Polovinu tvoří Američané. Alianční síly budou působit kromě Kábulu stejně jako dosud z několika základen po celé zemi - v Bagrámu, Herátu, Mazáre Šaríf, Kandaháru a Dželálábádu.

„Jsme v Afghánistánu, aby jsme zabránili tomu, že se Afghánistán znovu stane bezpečným útočištěm mezinárodního terorismu... to je i v našem zájmu,“ řekl.

Nebojová mise bude i nadále zaměřená na výcvik afghánských bezpečnostních sil, jejich podporu a poradenství. „Vítám odhodlání spojenců a partnerů zachovat počty vojáků,“ konstatoval Stoltenberg. Podle něj ale může v případě potřeby Aliance v průběhu příštího roku počty vojáků upravit.

Ministři zahraničí členských zemí se podle Stoltenberga rovněž dohodli na financování afghánských bezpečnostních sil až do roku 2020.

Afghánská armáda a policie, čítající dohromady 340 tisíc vojáků a policistů, dostávají ročně od Západu na provoz příspěvek přibližně čtyři miliardy dolarů. V roce 2017 však má podpora skončit a spojenci chtějí financování prodloužit. Některé státy už podle Stoltenberga daly konkrétní přísliby. Dohoda o dalším financování by měla být připravena do summitu NATO ve Varšavě v příštím roce.

Na druhou stranu šéf afghánské diplomacie Rabbání potvrdil osmadvacítce závazky Kábulu při plněnídůležitých společenských a politických reforem. Ty se týkají především správy veřejných věcí, boje proti korupci, volebního systému a dodržování lidských práv.

inc natoaktual.cz
zpět na článek