Rasmussen vystoupil z prohlášením po jednání velvyslanců osmadvacítky v Bruselu. Severoatlantická rada podle jeho slov "odsoudila hrůzné použití chemických zbraní v Damašku".
Spojenci plně podporují nynější vyšetřování vedené OSN, zároveň však kritizují, že syrský režim nezajistil inspektorům okamžitý a bezpečný přístup do míst útoků.
Za použitím chemických zbraní je podle Rasmussena zodpovědný režim Bašára Assada. "Informace dostupné z různých zdrojů ukazují na syrský režim," prohlásil s tím, že jde o jasné porušení mezinárodního práva
"Jakékoliv použití těchto zbraní je nepřijatelné a nemůže zůstat bez odpovědi. Viníci musí být voláni k zodpovědnosti," řekl Rasmussen.
Jak dodal, NATO jako celek nyní bude pokračovat v konzultacích a bude bedlivě situaci v Sýrii sledovat. Zároveň podle Rasmussena bude nadále pomáhat se zajištěním jihovýchodní hranice Aliance, především své členské zemi Turecku.
Ankara už v reakci na vývoj událostí v posledních dnech vyslala na syrské hranice speciální jednotky, schopné detekovat chemické látky a pomoci obětem chemického útoku s dekontaminací. "Od minulého týdne jsme výrazně zintenzivnili naše opatření, abychom byli připraveni v případě chemického útoku připraveni," potvrdil mluvčí tureckého úřadu pro zvládání havárií a mimořádných událostí Mustafa Aydogdu.
NATO má na tureckém území od počátku roku rozmístěno několik baterií protiraketového systému Patriot, který by měl ochránit turecká města v případě raketového útoku ze strany Sýrie.