natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Za chemické zbraně je odpovědný syrský režim, zní z NATO

  28. srpna 2013  16:07
  Za použitím chemických zbraní v Sýrii je režim Bašára Asada, uvedl generální tajmeník NATO Anders Fogh Rasmussen. Svědčí o tom podle něj informace z různých zdrojů. Chemické útoky označil za nepřijatelné a nemohou zůstat bez odpovědi.  

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  Rasmussen vystoupil z prohlášením po jednání velvyslanců osmadvacítky v Bruselu. Severoatlantická rada podle jeho slov "odsoudila hrůzné použití chemických zbraní v Damašku".

  Spojenci plně podporují nynější vyšetřování vedené OSN, zároveň však kritizují, že syrský režim nezajistil inspektorům okamžitý a bezpečný přístup do míst útoků.

  Za použitím chemických zbraní je podle Rasmussena zodpovědný režim Bašára Assada. "Informace dostupné z různých zdrojů ukazují na syrský režim," prohlásil s tím, že jde o jasné porušení mezinárodního práva

  "Jakékoliv použití těchto zbraní je nepřijatelné a nemůže zůstat bez odpovědi. Viníci musí být voláni k zodpovědnosti," řekl Rasmussen.

  Jak dodal, NATO jako celek nyní bude pokračovat v konzultacích a bude bedlivě situaci v Sýrii sledovat. Zároveň podle Rasmussena bude nadále pomáhat se zajištěním jihovýchodní hranice Aliance, především své členské zemi Turecku.

  Ankara už v reakci na vývoj událostí v posledních dnech vyslala na syrské hranice speciální jednotky, schopné detekovat chemické látky a pomoci obětem chemického útoku s dekontaminací. "Od minulého týdne jsme výrazně zintenzivnili naše opatření, abychom byli připraveni v případě chemického útoku připraveni," potvrdil mluvčí tureckého úřadu pro zvládání havárií a mimořádných událostí Mustafa Aydogdu.

  NATO má na tureckém území od počátku roku rozmístěno několik baterií protiraketového systému Patriot, který by měl ochránit turecká města v případě raketového útoku ze strany Sýrie.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media