natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minolovky NATO vypluly do Baltu, američtí výsadkáři míří do Polska

  23. dubna 2014  7:14,  aktualizováno  12:14
  Skupina pěti válečných lodí NATO opustila v úterý přístav v německém Kielu. Ve vodách Baltského moře posílí obranu na východní hranici aliance v reakci na ukrajinskou krizi a chování Ruska.  

  Formace válečných lodí NATO vyplouvá do Baltského moře. V čele estonská minolovka ENS Admiral Cowan. | foto: MARCOM

  Skupina složená ze čtyř minolovek a jednoho zásobovacího plavidla bude do odvolání operovat v Baltském moři. NATO o posílení obrany rozhodlo před týdnem především kvůli uklidnění některých členských zemí, které sousedí s Ruskem.

  "Přítomnost skupiny přispěje k vyšší bezpečnosti na moři v této oblasti," řekl vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě Philip Breedlove s tím, že jde pouze o část z celého balíku opatření, které NATO kvůli současnému napětí s Ruskem přijalo.

  "Naším záměrem není situaci eskalovat, ale spíše demonstrovat silnou solidaritu aliance a zvýšit naši připravenost. Během nasazení skupina navštíví řadu přístavů a zemí," dodal Breedlove. Plavidla se také podle něj za měsíc zapojí do "čištění" pobřežních vod u Lotyšska, kde stále zůstávají miny a nevybuchlá torpéda z obou světových válek.

  Skupinu tvoří vlajková podpůrná loď norského námořnictva HNoMS Valkyrien a minolovky HNLMS Makkum (Nizozemsko), BNS Bellis (Belgie), HNoMS Otra (Norsko) a ENS Admiral Cowan (Estonsko).

  USA posílají výsadkáře do Polska

  Už během středy odpoledne má do Polska dorazit také 150 amerických vojáků ze 173. výsadkové brigády. Ze základny Swidwin se zapojí do zvláštního cvičení s polskou armádou. Během několika dní pak přibude dalších 450 amerických vojáků ze základny v italské Vicenze. Ti se zúčastní podobných manévrů, ale na území pobaltských republik Litvy, Lotyšska a Estonska.

  Vojenská cvičení jsou další z řady opatření k posílení obrany. "Ruská agrese na Ukrajině obnovila naše odhodlání posílit obranné plány a schopnosti NATO a demonstrovat náš závazek ke kolektivní obraně v posilování našich spojenců ve střední a východní Evropě," řekl mluvčí Pentagonu, kontradmirál John Kirby.

  Vojáci budou působit ve všech čtyřech zemích od konce dubna s tím, že manévry potrvají zhruba měsíc. "Poté vojáky vystřídáme, aby se mohli zapojit do dalších cvičení," konstatoval Kirby. Záměrem je rotovat na cvičeních jednotky podobně jako v zahraničních misích, aby v oblasti byly americké síly neustále přítomné. Alespoň minimálně do konce roku.

  Jednání o podobných cvičeních se stejným systémem výměny vojáků se podle Kirbyho nyní vedou. Situace podél ukrajinské hranice zůstává napjatá a "nic, co Rusko dosud udělalo, nelze považovat za snahu ke zmírnění napětí," dodal Kirby.

  Američané také nově posílili svou vojenskou přítomnost v Černém moři. Kromě torpédoborce USS Donald Cook do oblasti vplula fregata USS Taylor třídy "Oliver Hazard Perry", vyzbrojená torpédy, protilodními a protiletadlovými střelami. Plavidlo nedávno prošlo drobnými opravami v Řecku a vrací se plně do služby.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media