natoaktual.cz

NATO dál střeží gibraltarskou úžinu

21. března 2003  8:05
Brusel, Gibraltar - Válečné lodě středomořské flotily NATO zintenzívnily hlídkové plavby v Gibraltaru. Kvůli možným teroristickým útokům plavidla aliance už dva týdny doprovázejí úžinou všechny civilní a obchodní lodě plující pod spojeneckými vlajkami, aby je před útoky ochránila. Největší námořní operaci aliance z posledních let nazvali plánovači příznačně - Strážce úžiny Gibraltar.  

Válečné lodě doprovází civilní a obchodní plavidla asi osmimílovou úžinou mezi Španělskem a Marokem, aby zabránily zaútočit teroristům na lodě plující po pravidelných trasách Středomořím.

Úžinu považují vojenští stratégové za jeden z možných cílů, který by si mohli teroristé vybrat. "Vysokorychlostní čluny s výbušninami se mohou k obchodním lodím přiblížit velmi rychle, hlídkování je složité," konstatoval španělský admirál Manuel Panueles.

V oblasti Středozemního moře se totiž měly pohybovat podezřelé lodě, které by mohly ukrývat skupinky teroristů. O možné hrozbě útoků proti civilním lodím ve Středomoří se začalo hovořit už loni na podzim. Tehdy bylo v Maroku zadrženo deset lidí. Byli obviněni z přípravy a plánování bombových útoků v Maroku a v průlivu proti obchodním lodím a z členství v teroristické organizaci Al-Kajda.

O posílení středomořské flotily, která v oblasti operuje už od teroristických útoků na Spojené státy v září 2001, rozhodla Severoatlantická aliance zhruba před měsícem.
Stálé středomořské síly NATO tvoří fregaty sedmi z devatenácti členských zemí aliance.

V oblasti by mělo být nyní po zesílení hlídek podle oficiálních zdrojů z aliance až 15 velkých válečných plavidel. Jde o fregaty Spojených států, Řecka, Španělska, Turecka, Itálie, Velké Británie, Turecka, Německa, Nizozemska a Portugalska.

Počátkem února španělské námořnictvo rozmístilo u pobřeží pět válečných lodí a nejméně jednu ponorku. Důvodem měly být informace zpravodajských služeb, že by teroristé mohli zaútočit na obchodní lodě spojenců.

USA začaly kvůli obavám z útoků rozmisťovat v oblasti námořní jednotky už před několika týdny, aniž by vyčkaly na formální rozhodnutí aliance.

Spojenci v NATO poté slíbili, že ochranu v oblasti zvýší. Jen Velká Británie, která má v Gibraltaru svou vojenskou základnu, okamžitě nasadila do operace další dvě rychlé hlídkové lodě.

Velitel spojenecké flotily, italský admirál Sanfelice di Monteforte považuje zostřený doprovod obchodních a civilních lodí za čistě preventivní záležitost. "Přítomnost válečných lodí v oblasti má teroristy odradit od útoků," oznámil.

Gibraltarským průlivem, který spojuje Atlantský oceán a Středozemní moře, denně proplouvají přes dvě stovky lodí.

inc (natoaktual.cz)
zpět na článek