natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zachráněné běžence budeme z moře vracet do Turecka, zní dohoda NATO

  25. února 2016  9:56
  Severoatlantická aliance upřesnila podrobnosti námořní mise v Egejském moři namířené proti pašerákům uprchlíků do Evropy. Alianční plavidla budou hledat a monitorovat pašerácké trasy. Nejasnosti ale panovaly hlavně ohledně využívání výsostných vod Řecka a Turecka a vracení migrantů zachráněných na moři.  

  Alianční Stálá námořní skupina 2 během nedávného cvičení s tureckým námořnictvem | foto: MARCOM

  „Naše plavidla poskytnou informace pobřežním hlídkám a úřadům v Řecku a Turecku. To jim pomůže se efektivněji vypořádat se sítí nelegálního pašování lidí. Naši velitelé budou rozhodovat o místech působení ve spolupráci s Řeckem a Tureckem, v jejichž teritoriálních vodách budou moci operovat,“ oznámil šéf NATO Jens Stoltenberg.

  Flotila NATO

  Aliance má k dispozici dvě stálé námořní skupiny. Každou tvoří většinou šestice plavidel, které do skupiny poskytují různé členské země NATO. Plavidla pak po určitou dobu operují společně a podléhají aliančnímu velitelství pro námořní operace. Podobně pak má velitelství k dispozici ještě dvě skupiny minolovek.

  Do mise v Egejském moři byla nasazena Stálá skupina 2. Tu tvoří v současnosti vlajková loď FGS Bonn (Německo), TCG Barbaros (Turecko), ITS Libeccio (Itálie), HS SALAMIS (Řecko) a HMCS Fredericton (Kanada).

  Zároveň budou alianční plavidla v přímém spojení s agenturou Frontex, která zajišťuje vnější ochranu hranic Evropské unie. Flotila má hledat pašerácké trasy, monitorovat je a sbírat informace.

  Pětice bojových plavidel NATO dorazila do Egejského moře už před více jak týdnem. Pouhých 48 hodin od rozhodnutí ministrů obrany NATO, kteří se na spuštění nové mise dohodli.

  Záhy se však vynořily nejasnosti ohledně vstupu do výsostných vod Turecka a Řecka a osudu migrantů, které alianční lodě na moři během hlídkování zachrání. Vztahy mezi Řeckem a Tureckem jsou tradičně napjaté.

  Především část řeckých poslanců Evropského parlamentu se obávala, že Turecko, jehož lodě se této operace účastní, by se mohlo pokusit využít misi ve svůj prospěch ohledně vymezení sporného námořního prostoru nárokovaného oběma stranami.

  Po několikahodinovém středečním jednání velvyslanců členských zemí v centrále NATO se podařilo podle Stoltenberga najít shodu. „Řecké a turecké síly nebude jeden druhému vstupovat do teritoriálních vod a vzdušného prostoru,“ uvedl Stoltenberg.

  Připomněl, že úkolem mise není vracet plavidla s uprchlíky zpět, ale poskytovat důležité informace. Na základě mezinárodních dohod ale mají námořní síly NATO povinnost jako všichni ostatní pomáhat všem plavidlům v nesnázích. „Pokud budou zachráněni lidé, kteří připlouvají z Turecka, budou vráceni do Turecka,“ konstatoval.

  Řada členských zemí se obávala, že pašeráci situace využijí a budou směřovat svá často vratká plavidla právě k lodím NATO, aby jim „usnadnily práci“, migranty zachránily a odvezly jako trosečníky do Řecka. „Tato krize ovlivňuje nás všechny. A my všichni musíme hledat řešení,“ dodal Stoltenberg.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media