natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Na Ukrajině operuje přes tisíc ruských vojáků, tvrdí NATO

  28. srpna 2014  14:59,  aktualizováno  23:14
  Na území Ukrajiny operuje podle informací NATO přes tisíc ruských vojáků. Podporují v boji separatisty. Spíše než o invazi jde prý ale o "nájezdy", uvedl při zvláštní instruktáži jeden z důstojníků vrchního aliančního velitelství.  

  Satelitní snímek z 21. srpna ukazuje ruské vojenské jednotky pohybující se v konvoji společně s dělostřelectvem v oblasti ukrajinského Krasnodonu, kterou kontrolují proruští separatisté. | foto: SHAPE

  Spojenci vědí o více než tisícovce ruských vojáků, kteří v současnosti operují přímo na území Ukrajiny. Spíše než o invazi jde prý ale o "nájezdy", při kterých ruští vojáci podporují separatisty, aby v oblastech udrželi své pozice proti ukrajinské armádě.

  "V posledních dvou týdnech jsme zaznamenali významnou eskalaci jak ve stupni tak v propracovanosti ruského vojenského zásahu na Ukrajině," citovala agentura Reuters nizozemského generála Nico Taka, který vede centrum krizového řízení na vrchním velitelství NATO (SHAPE) v belgickém Monsu.

  O situaci na Ukrajině měl původně odpoledne promluvit vrchní velitel sil NATO Phillip Breedlove. Tiskovou konferenci ale krátce před začátkem kvůli pracovní zaneprázdněnosti zrušil a zastoupil ho právě nizozemský důstojník.

  Podle něj Aliance zachytila také velké množství moderních zbraní dodaných separatistům, včetně systémů protivzdušné obrany, tanků a obrněných transportérů. "Přítomnost těchto zbraní spolu se značným počtem ruských bojových jednotek na Ukrajině činí situaci velmi vážnou," konstatoval Tak.

  snímek pořízený 23. srpna pak zachycuje ruské samohybné houfnice v palebném postavení u Krasnodonu s podporou logistických vozidel, které mohou převážet munici a další zásoby

  Podle něj byly na Ukrajině nově nasazeny tanky T-72 a plánovaný druhý ruský humanitární konvoj pak může být využit pro doplnění zásob ruským jednotkám.

  Aliance také zveřejnila satelitní snímky, které ukazují na ruské bojové jednotky vyzbrojené těžkými zbraněmi přímo na ukrajinském území. Server velitelství se však záhy po zveřejnění snímků stal nedostupný.

  První satelitní snímek z 21. srpna ukazuje ruské vojenské jednotky pohybující se v konvoji společně s dělostřelectvem v oblasti ukrajinského Krasnodonu, kterou kontrolují proruští separatisté.

  Druhý snímek pořízený 23. srpna pak zachycuje ruské samohybné houfnice v palebném postavení u Krasnodonu s podporou logistických vozidel, které mohou převážet munici a další zásoby

  "Jde o velmi složité zařízení, které vyžaduje dobře vyškolenou posádku. Trvá měsíce takto vycvičit obsluhu," uvedl Tak s tím, že je velmi nepravděpodobně, že zbraně ovládají proruští separatisté.

  "Rusko se snaží zabránit porážce separatistů a chce udržet tuto oblast. Nedávný nárůst počtu vojáků (u hranic) a nyní dokonce přímé zapojení ruských vojsk na Ukrajině je na to zaměřeno," řekl.

  Ruským cílem je podle Taka "zmrazit konflikt na dlouhou dobu". "Je pravděpodobné, že situace skončí patem," konstatoval. Bojové úspěchy separatistů a proniknutí k Azovskému moři nasvědčují podle jeho slov o otevření "druhé fronty", která může být předehrou k propojení s anektovaným Krymem. Pro ukrajinské vládní síly to může představovat odříznutí od zásobovacích tras.

  Moskva stále popírá, že by se ruští vojáci účastnili bojů na východě Ukrajiny. Z „vpádu ruských vojsk“ na Ukrajinu obvinil Moskvu ve čtvrtek ukrajinský prezident Petro Porošenko. Kvůli mimořádné situaci zrušil svou návštěvu Turecka.

  Alianční úředníci pozdě odpoledne uvedli, že by se situací měli v pátek zabývat velvyslanci členských zemí NATO na mimořádném schůzce se zástupci Ukrajiny.

  Jen dobrovolníci, tvrdí Moskva

  Kyjev ale nedávno předvedl desítku zajatých ruských výsadkářů a o přítomnosti jednotek regulérní ruské armády na východě Ukrajiny hovoří kromě NATO a USA také například Polsko či Litva. Jeden z povstaleckých předáků Alexandr Zacharčenko v ruské televizi uvedl, že ruští vojáci a důstojníci bojují po boku rebelů během své dovolené. Jsou jich podle něj asi tři až čtyři tisícovky.

  Nepřímo o přítomnosti ruských jednotek na území Ukrajiny promluvila také Ella Poljakovová z ruské prezidentské rady pro lidská práva. Agentuře Reuters řekla, že Moskva podle jejího názoru podnikla vojenskou invazi na Ukrajinu. "Jestliže jsou na rozkaz velitele na území jiného státu masy lidí v tancích nebo obrněných transportérech a používají těžké zbraně, považuji to za invazi," uvedl Putinova poradkyně.

  Doněčtí vzbouřenci s podporou ruských vojáků dobyli město Novoazovsk. Potvrdila to kyjevská Národní bezpečnostní rada. Vzbouřenci se nyní chystají v nejbližších dnech zaútočit i na přístavní město Mariupol.

  Přítomnost ruských jednotek ve středu potvrdily také polské tajné služby. Podle premiéra Donalda Tuska potvrzují, že na východě Ukrajiny operují i jednotky pravidelné ruské
  armády. "Jsou to informace Severoatlantické aliance, potvrzené polskou rozvědkou," prohlásil Tusk.

  K pondělnímu zadržení deseti ruských výsadkářů na východní Ukrajině se ruské ministerstvo obrany vyjádřilo prostřednictvím anonymního zdroje, podle kterého hlídka nejspíše překročila neoznačenou hranici omylem, jak se prý už mnohokrát přihodilo ukrajinským vojákům.

  Britský ministerský předseda David Cameron odpoledne vyzval Rusko, aby okamžitě zastavilo svou armádní techniku, která vjíždí na území Ukrajiny. Vladimira Putina varoval před dalekosáhlými následky. Velvyslanci NATO by se měli v pátek sejít na mimořádném zasedání se zástupci Ukrajiny, informovali alianční úředníci v Bruselu.

  Proti tvrzení NATO se ostře ohradil stálý velvyslanec Ruské federace při Evropské unii Vladimir Čižov. Podle něj na Ukrajině operuje pouhých deset ruských vojáků, kteří tam před pár dny omylem zabloudili. "NATO nikdy nepředložilo sebemenší důkaz o aktivitě ruských vojáků na Ukrajině," citovaly Čižova agentury.

  Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin na čtvrtečním mimořádném jednání Rady bezpečnosti OSN připustil, že na východě Ukrajiny ruští bojovníci skutečně jsou. Podle Čurkina jde však jen o dobrovolníky z Ruska.

  Zasedání Rady bezpečnosti svolala Litva kvůli aktuálnímu vyostření situace na východě Ukrajiny. Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová při něm obvinila Moskvu, že ohledně Ukrajiny údajně manipulovala, mlžila a otevřeně lhala.

  Vyslanec Čurkin kritiku odmítl s tím, aby se Spojené státy nevměšovaly do vnitřních záležitostí svrchovaných států. Kyjev podle něj vede válku proti vlastním obyvatelům.

  Rusko na jednání navrhovalo znění rezoluce, která by vyzvala k okamžitému zastavení palby. Rada však nakonec neučinila žádné závazné rozhodnutí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media