natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Na summitu NATO budou i Turkmeni či Uzbeci

  2. dubna 2008  12:24
  Na vrcholnou schůzku Severoatlantické aliance, která dnes začíná v Bukurešti, přijedou kromě zástupců alianční šestadvacítky i hosté z desítek zemí mimo NATO, včetně například středoasijských zemí Turkmenistánu a Uzbekistánu nebo až z Nového Zélandu.  

  Alianční summity, jichž se účastní pouze členské země, jsou v novodobé historii NATO spíše výjimkou, což je dáno jednak rozšiřováním sítě partnerských zemí NATO a rovněž novými operacemi, které probíhají daleko za hranicemi Aliance.

  Kvůli větší komplexnosti bezpečnostních hrozeb se NATO snaží posilovat spolupráci a vzájemné konzultace v politických i bezpečnostních otázkách i se zástupci zemí, které se severoatlantickým prostorem nemají nic společného. Na summit NATO tak vůbec poprvé přijede turkmenský prezident Gurbanguly Berďumuchamedov, podruhé pak uzbecká hlava státu Islam Karimov. Dorazí ale rovněž například novozélandská premiérka Helen Clarková.

  Hlavním důvodem schůzky v tak širokém formátu je nejdůležitější alianční operace odehrávající se od roku 2003 v Afghánistánu. NATO tak bude jednat se zeměmi, které s Afghánistánem sousedí a jejichž spolupráce je pro Alianci klíčová, například v umožnění přístupu do Afghánistánu. Stejně tak jsou do Bukurešti pozváni i zástupci zemí, jež se na afghánské operaci podílejí, což je případ celkem 15 zemí včetně Austrálie a právě Nového Zélandu, které požadovaly lepší přístup k aliančním plánům.

  "Na schůzce budeme diskutovat o strategii pro budoucí mezinárodní podporu Afghánistánu, včetně potřeby větší koordinace mezi hlavními partnery operace," řekla před svou cestou do Bukurešti Clarková. Afghánistán bude jednáním na summitu dominovat.

  Hlavním aliančním fórem pro jednání s partnery je Rada euro-atlantického partnerství (EAPC), v níž je kromě 26 členů NATO zastoupeno dalších 23 zemí, například Arménie či Srbsko.  Jejími členy jsou i Bělorusko, Turkmenistán a Uzbekistán, tedy země kritizované za stav tamní demokracie a nedodržování lidských práv.

  Naposledy se EAPC rozšířila na summitu v Rize před rokem a půl, kde byly přijaty Černá Hora, Srbsko a Bosna a Hercegovina. V Bukurešti by se členem rady měla opět stát Malta, která z ní vystoupila v roce 1996 po změně tamní vlády. Členy EAPC tak budou všechny země Evropské unie kromě Kypru.  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media