natoaktual.cz

Minuta týdne: bombardování Prahy, Sověti z Afghánistánu a Fidel u moci

15. února 2022  19:28
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 14. do 20. února, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

14. února 1945 zasáhly americké bombardéry pražské části Smíchov, okolí Palackého mostu, Karlovo náměstí, Vinohrady a Vršovice. Bombardování si vyžádalo 700 obětí a 1 200 zraněných. Nejednalo se však o cílený útok na Prahu. Kvůli navigační chybě se přibližně 60 amerických bombardérů oddělilo od hlavní skupiny, která letěla bombardovat německé Drážďany. Když se američtí letci dostali nad Prahu, domnívali se, že se jedná o Drážďany a zahájili bombardování.

Zdroj: Radiožurnál

15. února 1989 bylo dokončeno stahování sovětských vojsk z Afghánistánu. První sovětské jednotky vstoupily do země 24. prosince 1979. Během sovětské kampaně zemřelo až milion Afghánců a Rudá armáda přišla o 15 tisíc vojáků. Po stažení v zemi nadále probíhala občanská válka až do svržení prezidenta Najibullaha v roce 1992.

Zdroj: BBC

16. února 1959 se stal šestnáctým premiérem Kuby Fidel Castro, po svržení Fulgencia Batisty. Kuba se poté stala první komunistickou zemí na západní polokouli. Fidel Castro odevzdal moc svému bratrovi Raulovi kvůli svému podlomenému zdraví až v roce 2008 a stal se tak nejdéle vládnoucím nemonarchou ve 20. a 21. století.

Zdroj: On This Day

17. února 2008 vyhlásilo Kosovo svou nezávislost na Srbsku. Zároveň se zavázalo k přijetí multietnicity jako základního principu dobrého vládnutí a také akceptovalo období mezinárodního dohledu. Svět není dodnes ve věci uznání kosovské nezávislosti jednotný.

Zdroj: State.gov

18. února 1930 astronom Clyde W. Tombaugh objevil Pluto jako devátou planetu sluneční soustavy. Tento status Plutu vydržel do roku 2006, kdy bylo překlasifikováno na trpasličí planetu.

Zdroj: History.com

19. února 1945 začala invaze na ostrov Iwo Jima vyloděním dvou divizí americké námořní pěchoty. Japonští obránci byli tak dobře připraveni, že ani týdny přípravného námořního i leteckého bombardování jejich pozice výrazně neoslabily. Boj o nadvládu nad ostrovem trval téměř měsíc, než mohl být prohlášen za obsazený Spojenými státy.

Zdroj: Britannica

20. února 1962 obletěl John Glenn, jako první Američan, třikrát zeměkouli. Let ve vesmírné lodi Friendship 7 (Přátelství 7) trval krátce pod 5 hodin. Šlo o jeden z výsledků americké snahy o zvýšení obrátek ve vesmírných závodech se Sovětským svazem, kterému se podařilo uskutečnit vypuštění první vesmírné družice Sputnik 1 a také první vesmírný let s lidskou posádkou, který podnikl v roce 1961 Jurij Gagarin.

Zdroj: On This Day

jav natoaktual.cz
zpět na článek