natoaktual.cz

Maďarsko spouští společný podnik s výrobcem obrněnců

18. srpna 2020  9:38
Maďarsko uzavřelo dohodu s německým výrobcem Rheinmetall o výrobě obrněných vozidel Lynx. V zemi má vzniknout výrobní závod i testovací a vývojové centrum. Obecně se očekává, že maďarská armáda nakoupí řádově stovky pásových obrněnců.  

Obrněnec Lynx během armádních testů na Libavé | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Maďarská vláda a německá společnost v pondělí podpisem dohody v německém Unterlüssu potvrdily založení společného podniku - takzvaného Joint Venture v hodnotě 2 miliard eur.

Přední evropský výrobce vojenské techniky a maďarská vláda společně v zemi vytvoří výrobní závod a testovací a vývojové centrum, kde se bude vyrábět bojové vozidlo Lynx. Obecně se očekává, že by maďarská armáda měla v nejbližší době objednat až 200 těchto vozidel.

„Maďarsko nahrazuje svoji těžkou vojenskou techniku, a to jako součást svého závazku v NATO. Po tancích a dělostřelectvu přišla řada na bojová vozidla pěchoty, jež tvoří páteř našich bojových schopností,“ uvedl maďarský vládní komisař pro vývoj v oblasti obrany Gáspár Maróth.

Podle ministra pro inovace a technologie Lászla Palkovicse jde spolupráce s německým výrobcem ještě dál. Od partnerství s přední evropskou společností si slibuje modernizaci maďarského obranného průmyslu jako takového a díky novým technologiím také rozšíření průmyslového portfolia.

„Jsme hrdí, že se můžeme významně zapojit do růstu schopností Maďarska v oblasti obranných technologií, a to ve spolupráci s lokálním průmyslem,“ konstatoval šéf Rheinmetallu Armin Papperger.

Vozidlo Lynx je přitom také jedním ze tří kandidátů na přezbrojení české armády. V největší zbrojní zakázce chce ministerstvo obrany nakoupit 210 pásových obrněnců až za 53 miliard korun. Smlouva s vítězem by mohla být podepsána ještě letos.

Ve výběru jsou tři uchazeči. Britsko-švédský výrobce BAE Systems Hägglunds AB s vozidlem CV90, GDELS s obrněncem Ascod a právě německý koncern Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx.

„Náš program běží podle plánu... Máme moderní vozidlo s moderním designem. Všichni výrobci říkají, že je jejich produkt nejlepší. Já říkám, že bych do boje jel s tímto vozidlem,“ uvedl viceprezident Rheinmetallu Oliver Miteelsdorf. České armádě by podle svých slov chtěl dodávat to nejlepší řešení.

inc natoaktual.cz
zpět na článek