Tématem společné mimořádné tiskové konference byly nákupy ručních zbraní a balistických vest a další strategické modernizační projekty armády.
Právě výdaje na obranu a některé připravované klíčové nákupy armádní techniky se v posledních týdnech staly velmi diskutované. Především nákup pásových obrněných vozidel pěchoty (BVP) za 53 miliard korun.
Tématem společné mimořádné tiskové konference byly nákupy ručních zbraní a balistických vest a další strategické modernizační projekty armády.
Právě výdaje na obranu a některé připravované klíčové nákupy armádní techniky se v posledních týdnech staly velmi diskutované. Především nákup pásových obrněných vozidel pěchoty (BVP) za 53 miliard korun.
„Hledáme řešení, aby financování bylo lepší. Myslím, že je to na dobré cestě. Byla by škoda, kdybychom tuto zakázku odložili. Je součástí budování naší moderní armády. Měli bychom je pořídit,“ prohlásil premiér Babiš.
Z dalších důležitých nákupů zmínil pořízení 52 děl ve standard NATO nebo nové terénní automobily. Ačkoliv stát podle Babiše čelí propadu HDP kvůli koronavirovým omezením, armádní akvizice by měly pokračovat. „Měli bychom se zbavit staré ruské techniky, kterou ještě máme,“ dodal.
V posledních týdnech ale Babiš několikrát připustil, že kvůli dopadům koronavirové krize a zmírňování ekonomických důsledku by mohla být zakázka. Později pak uvedl, že armáda modernizaci sice potřebuje, ale ministr obrany Lubomír Metnar by měl najít konkrétně u pásových obrněnců způsob financování.
Armádní nákupy oživí ekonomiku, hájí ohrožené zakázky náměstek Kopečný |
Podle Metnara nyní ministerstvo řeší, jak klíčové zakázky rozložit více v čase. Obrana počítá s podepsáním smlouvy na nová bojová vozidla pěchoty do konce roku. Financování i dodávky by pak mohly být rozloženy až na šest let.
Náměstek ministra obrany pro akvizice Lubor Koudelka konstatoval, že by smlouva na 210 nových BVP mohla být uzavřena do konce roku. Původní plán počítal s polovinou letošního roku.
Náčelník generálního štábu Aleš Opata varoval, že by výrazné omezení obranného rozpočtu mohlo vést k nebojeschopnosti některých armádních jednotek.
Některými navrhovaná modernizace stávajících BVP je pak podle Metnara slepá cesta. „Nikdy nesplní standardy NATO,” řekl s odkazem na studie, které si ministerstvo obrany nechalo v minulosti zpracovat. Podle Opaty jsou současná BVP prakticky nemodernizovatelná. „Před třiceti lety se válčilo jinak, vojáci mělo jinou výzbroj,” dodal.
Koronavirus může pomoci splnit české sliby
Premiér Babiš připustil, že koronavirová krize paradoxně může ČR vylepšit index výdajů na obranu v rámci NATO, pokud se potvrdí současné hospodářské prognózy. Výdaje na obranu by tak podle něj mohly v roce 2021 činit 1,46 procenta HDP a překročit tak závazek, který Praha spojencům z Aliance dala. Do roku 2024 se Česká republika stejně jako ostatní členské země NATO zavázaly dávat na obranu 2 procenta.
Připomněl, že na obranu jde letos přes 72 miliard korun a příští rok by to mělo být 85 miliard. “Nemůžeme si dovolit zastavit modernizaci,” řekl Babiš. Poděkoval armádě při zvládání koronavirové krize. “Naše armáda je pro nás pro všechny důležitá. Ať už při povodních nebo teď při koronavirové krizi,” dodal.
Ministerstvo obrany dnes před společnou tiskovou konferenci podepsalo rámcovou smlouvu s českou firmou STV Group na pořízení až téměř 47 000 kusů neprůstřelných vest za 1,67 miliardy korun. Vesty má společnost dodávat do roku 2025 a obrana je bude objednávat podle aktuální potřeby. STV Group ministerstvo vybralo na základě výběrového řízení vyhlášeného loni v květnu. Se zajištěním dodávek neprůstřelných vest mělo v minulosti ministerstvo potíže.
Masivní škrty by armádu připravily i o ponožky, řekl senátorům generál |
Proti možným škrtům v obranném rozpočtu se v posledních týdnech postavila řada expertů, ale i poslanci sněmovního výboru pro obranu a také Senát. Ten přijal jednomyslně usnesení, že by Česká republika kvůli koronavirové krizi neměla ustoupit od investic do své obrany a případným změnám v plánovaném vyzbrojování musí předcházet důkladná analýza.
Odborníci poukazují na to, že právě investice do obrany a s tím spojená účast domácího průmyslu na armádních zakázkách může být pro domácí ekonomiku velmi významným impulsem.
Za pokračování modernizace armády se postavil také prezident Miloš Zeman. Stát by podle něj vojákům neměl kupovat do výzbroje „staré železo“.
Ten v rozhovoru pro ČTK uvedl, že krize kolem pandemie nového typu koronaviru bude mít dopad i na rozpočet armády, ale v každém resortu je samozřejmě možné najít úspory.
Připomněl, že ministerstvo obrany již letos ohlásilo škrty ve výši 2,9 miliardy korun, které převede zpět do státního rozpočtu. Podle Zemana nejsou úspory ve výši tří miliard „příliš mnoho“.
Největší chystané armádní zakázky (ceny s DPH)
|