natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Libyjští rebelové ovládli strategickou Brigu, NATO je zatím opatrné

  19. července 2011  16:56
  Libyjští povstalci mají pod kontrolou strategické ropné město Briga na východě země, oznámila francouzská diplomacie. Podle ní je to nejvýznamnější vojenský úspěch povstalců za poslední týdny. Libyjský režim ale ztrátu důležitého bodu s ropným terminálem, rafinérií a chemičkou odmítl. Opatrné v hodnocení je také NATO.  

  "Libyjské protivládní síly směřují k celkovému ovládnutí města, nejsem ale v pozici potvrdit přesně, co se na zemi děje," prohlásil mluvčí francouzské diplomacie Bernard Valero.

  Opozičním silám se podařilo po těžkých bojích valnou část města obsadit už během neděle a pondělí. Kaddáfího oddíly však před ústupem zaminovaly ulice města. V jeho přilehlých částech navíc zůstávaly podle různých zpráv asi dvě stovky provládních vojáků. Vrtulníky NATO podle zpráv povstalců v úterý zaútočily na zásobovací konvoje Kaddáfího sil mířících k městu.

  Kaddáfí verbuje další vojáky
  Tripolis popřel, že by důležité město znovu padlo do rukou vzbouřenců. "Naši stateční vojáci jsou v Brize po tisících a zcela ji ovládají," prohlásil mluvčí libyjské vlády Musá Ibrahím. Podle něj přišly jednotky loajální režimu v posledních pěti dnech asi o třicet mužů. Libyjská státní televize ve zvláštním vysílání vyzývala mladé muže ve věku 18 až 30 let, aby se připojili k brigádě nejmladšího Kaddáfího syna Chámise.

  Sedmadvacetiletý Chámis Kaddáfí je údajně stále velitelem elitní 32. brigády, která je odborníky označována za nejlépe trénovanou jednotku v Libyi. Chámisova brigáda má několik tisíc dobře placených vojáků. Otázkou zůstává, zda je Chámis stále naživu, jak tvrdí libyjská vláda. Po jednom ze spojeneckých náletů na Tripolis se totiž objevily nepotvrzené zprávy, že byl v březnu zabit.

  Francie odpočítává, NATO je opatrné
  Francouzští představitelé vidí vývoj situace v Libyi velmi optimisticky. Kromě diplomatů, kteří ovládnutí Brigy považují za nejvýznamnější úspěch povstalců za poslední týdny, se připojil s vírou rychlého ukončení konfliktu v zemi i francouzský ministr obrany Gérard Longuet. "Začalo odpočítávání odchodu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího," prohlásil v rozhovoru pro televizi France 2. Podle něj se může takovýto typ "operace" vyvíjet rychleji, než si lze představit.

  NATO je zatím v hodnocení situace velmi opatrné. "Zaznamenali jsme akce v okolí Brigy. Situace je ale nepřehledná a zprávy o převzetí kontroly se podaří ověřit v nejbližších dnech," řekl Roland Lavoie z velitelství aliančních operací.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media