„Převážnou část posil bude tvořit asi 500 příslušníků turecké 65. mechanizované pěší brigády,“ potvrdila mluvčí NATO Oana Lungescu s tím, že první posily začaly do Kosova přijíždět v pondělí.
Turecký prapor bude zpočátku umístěn v táboře Sultan Murat a v Kosovu bude působit tak dlouho, jak bude třeba. Další prapor záložních sil NATO byl rovněž uveden do vyšší pohotovosti, aby mohl být v případě potřeby vyslán do země.
Aliance tak reaguje na násilnosti z minulého týdne, kdy se srbští obyvatelé na severu Kosova rozpoutali násilné střety s kosovskými policejními jednotkami kvůli výsledkům komunálních voleb. Ty srbská menšina bojkotovala a radnice tak ovládli představitelé kosovsky-albánských stran.
Do střetů mezi policií a demonstranty se zapojili také vojáci mezinárodních jednotek KFOR, kteří se snažili nejdříve obě skupiny oddělit a pak zasáhli proti demonstrantům. Na třicet vojáků bylo střetech zraněno.
Srbsko, které samostatnost Kosova neuznává, v reakci zvýšilo bojovou pohotovost armády na nejvyšší stupeň a prezident Aleksandar Vučić nařídil také vojenským jednotkám, aby se přesunuly blíž k hranicím s Kosovem.
Srbští představitelé na severu Kosova rezignovali na funkce v samosprávě loni na podzim a dubnové komunální volby zcela odmítli. V několika oblastech, kde srbské obyvatelstvo tvoří většinu se zúčastnilo voleb méně než čtyři procenta voličů, a ti hlasovali převážně pro celostátní kosovské strany.
Úřady platnost voleb nicméně potvrdily a novými starosty se stali zástupci kosovských Albánců. Zástupci srbské menšiny se přitom s vládou v Prištině dlouhodobě přou o vytvoření svazku měst na severu Kosova, kde mají většinu právě etničtí Srbové.
Vyslání tureckých posil do země v neděli posvětil po jednání s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem turecký prezident Recip Erdogan. „Naše poselství Bělehradu i Prištině je, že se musí v dobré víře zapojit do dialogu zprostředkovaného EU; to je jediná cesta k míru. NATO má zároveň odpovědnost za zajištění stability v Kosovu, a to je důvod, proč jsme tam již mnoho let a proč nyní zvyšujeme svou přítomnost v regionu,“ uvedl Stoltenberg.
NATO vede mírovou operaci v Kosovu od roku 1999. Úkolem sil KFOR je udržovat bezpečné prostředí a zajišťovat svobodu pohybu pro všechny komunity žijící v Kosovu v souladu s mandátem rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244.
Jednotky KFOR pod velením NATO v současné době tvoří více než 4 200 vojáků z 27 zemí. V zemi působí podle údajů ministerstva obrany také několik českých vojáků.